gry planszowe strategiczne

W co zagrać? Ranking – gry planszowe strategiczne

Spis treści

Planszówki strategiczne stają się coraz popularniejsze. Rozbudowana fabuła, niezwykła grafika, potężne plansze i świetne figurki. To wszystko sprawia, że podczas rozgrywki możemy się przenieść do niesamowitego świata. Gra strategiczna to bardzo często intensywny czas główkowania, planowania, zmieniania strategii i dopasowywania się do zaistniałych sytuacji na planszy. Gdy zdecydowaliśmy się na rozgrywkę, pojawia się pytanie: w co zagrać? Ranking gier planszowych strategicznych pozwoli Ci poznać najlepsze tytuły, przy których nie będziesz się nudził.

Gry planszowe strategiczne – dla kogo?

Na rynku dostępnych jest wiele strategicznych gier planszowych, z których każda ma swoją unikalną mechanikę rozgrywki. Ten rodzaj gier jest dość zawiły i wymagający, ale tylko na pierwszy rzut oka. Są zdecydowanie trudniejsze, niż najprostsze gry imprezowe. Która z nich jest odpowiednia dla Ciebie? Oto kilka rzeczy do rozważenia przy wyborze strategicznej gry planszowej:

  • Czas – niektóre gry można rozegrać w kilka minut, podczas gdy inne mogą zająć wiele godzin.
  • Liczba graczy – niektóre gry są przeznaczone dla dwóch graczy, podczas gdy inne mogą pomieścić do sześciu lub więcej.
  • Tematyka – istnieją gry o najróżniejszych tematach, od historycznych po fantasy i science fiction.
  • Rodzaj rozgrywki – istnieją dwa typy gry: -kooperacyjna i konkurencyjna. W grze kooperacyjnej wszyscy gracze pracują razem, aby osiągnąć wspólny cel, podczas gdy w grze konkurencyjnej gracze walczą ze sobą o zwycięstwo.

Po rozważeniu kilku czynników, powinieneś mieć lepszy pomysł na dopasowanie idealnej gry planszowej strategicznej. Dla kogo takie gry będą niewłaściwe? Zdecydowanie dla tych, którzy nie chcą poświęcić dużej ilości czasu. Co więcej, jeśli szukasz prostej gry, to powinieneś wybrać jedną, z gier imprezowych lub taką bez elementów planowania i strategii.

Najlepsze gry planszowe – strategiczne

Na dobrą sprawę, nie ma jednej najlepszej gry. Każdy z nas lubi coś innego, dlatego świat planszówek jest tak rozbudowany, a możliwości jest naprawdę wiele. Spróbowaliśmy stworzyć ranking z najlepszymi grami planszowymi strategicznymi.

  • Scythe – nieco bardziej zaawansowana planszówka. Niezwykle bogata w detale, a czas akcji to początek XX wieku. Jest to bardzo rozwinięta gra, która polega na wypełnianiu misji, zdobywaniu popularności, a także przechytrzeniu pozostałych graczy.
  • Gra o Tron – fabuła gra jest podobna do tej, którą znamy z serialu i książek. Intryga, zdrada, wzloty i upadki. Gra jest niesamowicie wciągająca, a zasady gry są bardzo proste.
  • Cywilizacja poprzez wieki – rozgrywka jest bardzo długa, lecz w tym czasie stajesz się przywódcą, który musi zadbać o gospodarkę, kulturę, politykę, ale przede wszystkim lud, czyli tytułową cywilizację.
  • Pandemia – gra kooperacyjna, która zyskała bardzo wiele ze względu na ostatnie wydarzenia na całym świecie. Wszyscy gracze mają za zadanie uchronić świat przed czterema śmiercionośnymi chorobami.
  • 7 cudów świata – uznawana za jedną z najlepszych gier strategicznych. Mechanika gry nie jest zbytnio skomplikowana, a minimalny wiek gracza to zaledwie 10 lat. Akcja gry toczy się przez 3 wieki i polega na efektywnym handlu kartami surowców. Nie wzbudza negatywnych interakcji i jest raczej bezkonfliktowa, przez, co jest to dobra gra dla całej rodziny.