gra planszowa pandemia

Gra planszowa Pandemia – recenzja

Spis treści

Pandemia to kooperacyjna gra planszowa dla 2-4 graczy. Celem gry jest wspólna praca nad powstrzymaniem rozprzestrzeniania się czterech śmiertelnych chorób, zanim zarażą one cały świat. Gracze muszą współpracować, zagrywając karty i tocząc kości, aby znaleźć lekarstwa, jednocześnie podróżując po planszy. Została ona wydana przez wydawnictwo Rebel już ponad 10 lat temu. Kilkanaście lat przed prawdziwą pandemią, która rozprzestrzeniła się na początku 2020 roku. Gra jest dobrym połączeniem strategii i losowości, która może psuć najlepsze plany w grze planszowej Pandemia. Recenzja gry planszowej, która może być aktualną sytuacją w naszym realnym świecie, czas zacząć!

Liczba graczy: 1-4 graczy

Czas gry: 50-60 minut

Wiek: 10+

gra planszowa pandemia

Pandemia – gra kooperacyjna

Pandemia to gra kooperacyjna dla 2-4 graczy. Została zaprojektowana przez Matta Leacocka i wydana w 2008 roku jako Pandemic. Przez długi czas, gra była wydawana pod tym tytułem również w Polsce. Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości, gdzie na świecie wybuchły 4 choroby, a zadaniem graczy jest ich wyleczenie, zanim wymkną się spod kontroli i taki jest główny cel gry planszowej Pandemia. Gra kooperacyjna pozwala na współpracę pomiędzy całą grupą graczy. Nie ma tu elementów rywalizacji, trzeba wspólnie połączyć siły, aby wygrać z chorobami. Musimy bronić miast na planszy, ale przy tym każdy z graczy ma wiele do powiedzenia. W tej planszówce, nie można siedzieć cicho. Występuje w niej możliwość planowania, ale także są elementy losowe, które potrafią mocno wstrząsnąć całym planem.

Ocalić ludzkość – Pandemia

Pandemia to gra o ratowaniu świata i ocaleniu ludzkości. Pandemia jest dobrym wyborem na wspólną rozgrywkę ze znajomymi, gdy nie chcemy rywalizować między sobą. Gracz wciela się w specjalistę walczącego z chorobą i musi przemierzyć cały świat, aby wynaleźć lekarstwo na wirusa. W grze znajdują się cztery kolory znaczników, które symbolizują różne choroby. Co więcej, mamy talię kart miast, kart graczy czy karty infekcji. Gra kończy się, gdy znajdziemy lekarstwa na wszystkie choroby lub, gdy pandemia wygra z ludźmi. Może się to stać, gdy wszystkie znaczniki pojawią się na planszy, gdy znacznik rozprzestrzeniania się choroby pojawi się na 8 pozycji albo skończą się karty do gry.

dodatki pandemia

Gra planszowa Pandemia – ocena

Gra nie jest porywająca, chociaż wiem, że ma ona ogromną liczbę fanów. Zastanawiam się, czy aktualnie może to być ciekawa opcja, gdy każdy z nas jest już tak bardzo zmęczony pandemią w realnym życiu. Rozgrywka nie jest bardzo długa jak w podobnych grach tego typu. Rozprzestrzenianie się chorób możemy ukrócić poprzez interakcję z pozostałymi graczami. Brak tutaj elementów rywalizacji, co niestety trochę mi przeszkadza. Wygrają wszyscy lub nikt. Czasem zdarzało się, gdy na samym początku rozgrywki udało nam się wynaleźć szczepionkę, gra nie była już tak dynamiczna i ciekawa. Gdy epidemia trwała dłużej i było ją trudniej zatrzymać, wszyscy gracze bardzo żywo podchodzili do rozgrywki. Moim zdaniem, przy takiej grze, szata graficzna powinna być nieco lepsza. Sama plansza jest nieco za ciemna, ale zaraza nie wybiera w grze planszowej Pandemia. Ocena tej gry jest całkiem wysoka, chociaż grałem w lepsze gry kooperacyjne i wydaję mi się, że dopiero w połączeniu z różnymi dodatkami Pandemia będzie mogła rywalizować z takimi grami, jak: Świat Dysku Ankh Morpork.

Moja ocena gry to: 8/10

Link do instrukcji: https://www.lacerta.pl/component/jdownloads/?task=download.send&id=41&catid=22&m=0&Itemid=855