makao

Gra karciana makao – zasady gry

Spis treści

Jedna z najbardziej popularnych gier karcianych na świecie. Jej sława jest ogromna, aż do takiego stopnia, że powstała gra UNO. Zasady są bardzo podobne jak do tej klasycznej wersji, w którą można grać zwykłą talią karty. Jej podstawowy tryb gry jest bardzo łatwy i mało skomplikowany, sądzę, że po kilku minutach każdy gracz potrafi zrozumieć jak grać, aby wygrać w grę karcianą makao. Zasady gry nie są skomplikowane, aczkolwiek jest wiele różnych możliwości prowadzenia rozgrywki. Gra jest niezwykle wciągająca, a rozgrywka potrafi trwać kilka ładnych godzin.

Czym jest gra makao?

Na początek warto dowiedzieć się czym jest gra makao? Jest to gra, którą gra się pełną talią kart (52 karty). Minimalna liczba graczy to 2. Teoretycznie nie ma maksymalnej liczby osób, ale przy jednej talii kart ciężko gra się w więcej, niż 4 osoby. Chociaż jest to nadal możliwe. Można dobierać kolejną talię kart, jeśli znajdzie się większa liczba graczy chcących zagrać w jedną z najlepszych gier karcianych na świecie. Sprawdza się ona nie tylko podczas leniwego wieczoru, ale jest świetnym pomysłem na spędzenie podróży w pociągu lub podczas imprezowego wieczoru z grami planszowymi i karcianymi. Makao może mieć wiele zmodyfikowanych zasad, zależnych, od tego w jakim regionie gramy. Znając podstawowe zasady gry, bardzo łatwo jest zrozumieć te, które występują tylko w kilku miejscach na ziemi. Zmienione zasady dotyczą najczęściej tylko niektórych kart (np.: damy).

Jak grać w makao?

Gra nie jest zbyt skomplikowana, dlatego mogą w nią grać dzieci od 8. roku życia. Może na samym początku nie będą one rozumieć całego mechanizmu gry, dlatego zaleca się, aby pierwsze kroki stawiali z bardziej doświadczonymi graczami. Makao to gra strategiczna o średnim lub średniozaawansowanym poziomie trudności. Jak grać w makao? Głównym celem we wszystkich możliwych formach gry jest pozbycie się wszystkich kart trzymanych w dłoniach. Główną zasadą jest wykładanie kart z ręki na stos kart. Muszą one być odpowiednie z zasadami gry i odwrócone do góry na stosie, tak aby kolejny gracz mógł wykonać swój ruch. Rozgrywka rozpoczyna się od rozdania 5 kart każdemu z graczy. Pozostałe karty tworzą stos kart zakrytych, a ta która leży na górze jest odkrywana i tworzy drugi stos kart, na który gracze będą stawiać karty z ręki. Gra toczy się w kolejności jeden po drugi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pierwszy ruch należy do osoby po lewej stronie osoby, która rozdawała karty. W każdej kolejce, gracze wystawiają pasujące karty na stos kart odkrytych, jeśli nie mają takiej możliwości, muszą pobrać kartę ze stosu kart zakrytych. Zwycięzcą jest osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kart z ręki.

Gra karciana makao – zasady gry

Jest wiele możliwości i trybów gry karcianej makao. Zasady gry są jednak dwie, a w sumie są to możliwości ruchu. Wykładać można 1, 3 lub 4 karty takie same (np.: 3 asy lub 4 ósemki). Gdy w ręku zostaje nam ostatnia karta, trzeba wypowiedzieć na głos słowo „makao”, a gdy zagra się ostatnią kartę powiedzieć „po makale”. Nieprzestrzeganie tych zasad skutkuje doborem 5 kart do ręki. Podczas rozgrywki można dokładać karty według zasady koloru i figury. Na 6 trefl, można zagrać dowolną szóstkę lub trefla. Gdy gracz nie jest w stanie dołożyć karty, może pobrać ją z kupki i tym samym stracić kolejkę. Jeśli zostały zagrane karty funkcyjne, określają one liczbę kart, którą musi zabrać gracz. Takimi kartami są dwójki (dobiera dwie karty), trójki (dobiera trzy karty) i króle bitne (król pik – 5 kart dla poprzedniego gracza, król kier – 5 kart dla następnego gracza). Pozostałymi kartami funkcyjnymi są czwórka (opuszczenie kolejki), walet (żądanie karty niefunkcyjnej), dama (wszystko na damę i dama na wszystko) i asy (żądanie koloru)

Strategie – jak wygrać w makao?

Gra ta jest niezwykle ciekawa, ponieważ poza dużą ilością szczęścia, trzeba być równym strategiem i dobrze zaplanować całą rozgrywkę. Wśród graczy jest powszechne jest stosowanie strategii. Jak wygrać w makao? Warto postawić na sprawdzone rozwiązania i nie wyzbywać się na samym początku kart funkcyjnych, które mogą służyć do ataku, ale również do obrony przed zagrywanymi kartami. Warto pamiętać, jakie karty zostały już położone na stos i jakimi kartami mogą dysponować Twoi przeciwnicy.