oczko - zasady gry

Oczko – zasady gry

Spis treści

Oczko to jedna z gier karcianych, która jest bardzo popularna w Polsce. Jest ona niezwykle prosta. Do gry wystarczy zaledwie jedna talia kart, a pojedyncza rozgrywka trwa około 2 minut. Poziom nie jest zbyt wysoki, dlatego mogą w nią grać dzieci już od 8. roku życia. Jedyną czynnością, którą muszą potrafić to zdolność szybkiego liczenia. Szybkość i łatwość gry jest niebywałym atutem gry karcianej oczko. Zasady gry nie są skomplikowane i do wytłumaczenia potrzeba zaledwie kilku minut.

Jak się gra w oczko?

Gra jest niezwykle prosta. W oczko gra się poprzez dobieranie kart ze stosu. Każdy z graczy, po kolei dobiera jedną kartę do swojej ręki. Celem gry jest uzbieranie wartości liczbowej 21 lub mniejszej (najbliższej 21). Gracz pobiera karty, aż sam zdecyduje, że nie potrzebuje ich już więcej, posiada wartość liczbową 21 lub większą. Jeśli gracz uzbiera 22 w oczko, to przegrywa, podobnie w przypadku większej sumy wartości liczbowej wszystkich kart. Jedyną regułą i wyjątkiem jest pobranie dwóch asów (asy są punktowane po 11 punktów). W tym momencie, gracz ma 22 punkty, które automatycznie dają wygraną graczowi. Jeśli nikt nie ma dwóch asów, ani 21 punktów, wygrywa osoba, która była najbliższa wartości 21 punktów.

Punktacja gry w oczko

W klasycznej wersji gry, punktacja w grze oczko jest następująca:

 • As – 11 punktów,
 • Król – 4 punkty,
 • Dama – 3 punkty,
 • Walet – 2 punkty,
 • Kart od 2 do 10 – odpowiednia wartość liczbowa.

W przypadku alternatywnej gry, czyli grą zmniejszoną ilością kart (tzw. małą talią) od dziewiątek do asa. Punktacja wygląda następująco:

 • As – 11 punktów,
 • Król – 4 punkty,
 • Dama – 3 punkty,
 • Walet – 2 punkty,
 • Dziesiątka – 10 punktów,
 • Dziewiątka – 0 punktów.

Jakie są strategie gry w oczko?

Jakie są strategie gry w oczko? Zdecydowanie najlepszą strategią jest nie dobieranie kart, aby idealnie trafić w liczbę 21. Duża liczba graczy pobiera kart pomimo tego, że ma dobry wynik, np.: 17 czy 18 punktów. Warto pamiętać, o tym, że przekroczenie liczby 21 wiąże się z automatyczną porażką, więc wielu graczy po otrzymaniu 15 punktów decyduje się na spasowanie. Dobranie dwóch asów jest również bardzo trudne i zdarza się niezwykle rzadko.

Czy blackjack i oczko to ta sama gra?

Są to dwie bardzo podobne gry, ale czy blackjack i oczko to ta sama gra? Blackjack jest kasynową wersją gry, w której gra się najczęściej przeciwko krupierowi, a wygrywa oczywiście osoba z najlepszym wynikiem (21, dwoma asami lub zbliżonym do 21). W blackjack punkty liczy się inaczej: walety, damy i króle mają wartość punktową równą 10, natomiast asy 11 lub 1 (w zależności, która wartość liczbowa będzie odpowiadać graczowi). Tym właśnie różnią się obie gry od siebie. Oczko grywane jest częściej w domowych warunkach, a blackjack jest grana w kasynach za pieniądze.

Gra karciana oczko – ocena

Popularna gra karciana jest niezwykle popularna, lecz jest bardzo szybka i mało wciągająca. Losowość i przypadkowość jest ogromna i bardzo trudno wypracować tu działające mechanizmy lub strategie. Pomimo tego, wiele osób uwielbia grywać popołudniami w grę karcianą oczko. Ocena gry nie plasuje jej wysoko w moim osobistym rankingu, ponieważ mając talię kart możemy zagrać w o wiele ciekawsze gry karciane.