wsiąść do pociągu

Wsiąść do Pociągu – recenzja

Spis treści

Kolejna z serii gier, które wymagają bardzo dobrej taktyki od samego początku rozgrywki. Days of Wonder przygotowała dla graczy kilka planszy. Najbardziej popularna jest ta, w której budujemy linie kolejowe po całej Europie. Gra toczy się w okresie, gdy Polska znajduje się pod zaborami, dlatego na mapie znajdziemy Danzig zamiast Gdańska. Pozostałe wersje gry toczą się w Ameryce Północnej, Azji, Afryce, a najnowszym wydaniem jest Wsiąść do Pociągu Polska. Gra polega na wybudowaniu jak największej ilości tras kolejowych łączących poszczególne miasta. Czas kupić bilet i wsiąść do pociągu. Recenzja czas start.

Liczba graczy: 2-5 graczy

Czas gry: 45-60 minut

Wiek: 8+

wsiasc do pociagu

Wsiąść do Pociągu – gra familijna

Jest to zdecydowanie gra, w której trzeba mierzyć siły na zamiary. Na samym początku gracze otrzymują 4 karty z trasami do wykonania podczas gry. Można porzucić kilka tras, które w późniejszej części będzie można dobrać. Niezrealizowane karty to punkty ujemne na koniec gry. Gra ma charakter strategiczny, ponieważ od samego początku trzeba przemyśleć, w jaki sposób będzie najłatwiej połączyć wszystkie mapy, do których musimy postawić szyny kolejowe. Pomiędzy miastami znajdują się przeważnie tory do zajęcia przez jednego gracza. I jest to jeden z elementów gry, w którym mogą nam przeszkodzić pozostali gracze. Ruch gracza odbywa się najczęściej poprzez dobór kart wagonów (dzięki, którym możemy stawiać wagoniki pomiędzy miastami). Pozostałymi możliwościami ruchu są dobór kart biletów, wystawienie pionków na planszę lub budowa dworca (który umożliwia wystawienie pionków na już wykorzystanych polach). Sama gra nie jest trudna do wytłumaczenia i nawet dzieci chętnie zagrają we “Wsiąść do Pociągu”. Gra familijna może być świetnym wyborem podczas rodzinnych spotkań.

Gra planszowa – Wsiąść do Pociągu

Celem gry jest zrealizowanie jak największej ilości tras. Haczyk jest taki, że trasy niezrealizowane to punkty ujemne. A poza tym można otrzymać punkty za najdłuższą trasę na planszy i niezrealizowane budowy dworców. Za każde postawienie pionków otrzymuje się odpowiednią ilość punktów. Pionki przesuwa się wokół bardzo ładnie wykonanej planszy. Z resztą, wszystkie elementy gry są wykonane kapitalnie. Grafiki pociągów są bardzo szczegółowe, a wręcz kapitalne. Figurki pociągów i dworców są wykonane bardzo skrupulatnie. Całość wykonania przekracza zdecydowanie skalę, ale dzięki tym wszystkim elementom możemy doświadczyć kolejowej przygody po Europie z 1912 roku. Gra planszowa Wsiąść do Pociągu to gra, która zdecydowanie nie nadaje się do grania we dwoje. Prędzej umrzemy z nudów, niż uda nam się zrealizować wszystkie trasy, a nasza gra wykolei się po kilkunastu minutach.

wsiąść do pociągu

Wsiąść do Pociągu – ocena

Wizualne przedstawienie mapy z miastami starego kontynentu u progu I Wojny Światowej zdecydowanie podnosi atrakcyjność gry. Karty przedstawiające wagony są wykonane również bardzo dobrze. Jedynym minusem może być, że gra przy maksymalnej liczbie graczy trochę się dłuży. Frustrujące może być również pokonywanie tuneli poprzez sprawdzanie kart ze stosu. Gra jest jedną z tych, w której do samego końca nie wiesz, kto wygra. Karty z biletami są zakryte do samego końca, a minusowe punkty mogą odwrócić losy gry o 180 stopni. Po przegranej rozgrywce, zawsze nachodzi mnie chęć rewanżu i jeszcze jednej rozgrywki we Wsiąść do Pociągu. Ocena jest bardzo wysoka, ponieważ planszówka naprawdę się nie nudzi. 

Moja ocena gry to: 8/10

Link do instrukcji: