Czy Scrabble są najbardziej znaną grą planszową na świecie? Wydaje mi się, że tak. Chociaż, fani Monopoly pewnie pukają się teraz w głowę. Układanie słów za pomocą kostek z literkami wydaje się na tyle banalne, że gra może się wydawać nudna, ale gdy trzeba je łączyć z istniejącymi wyrazami na planszy, zadanie robi się już bardziej wymagające. W grę można grać całą rodziną, ale limitem są 4 osoby. Jest to gra słowna, ciężko będzie tutaj stworzyć konflikt podczas gry. Jeśli, chcesz wybrać grę pełną zwrotów akcji i możliwości odwrócenia losów gry w ostatniej chwili, raczej nie wybieraj Scrabble. Recenzja tej gry pozwoli Ci zrozumieć, że trudno będzie psuć plany przeciwnika, a akcja jest raczej bardzo spokojna. Nie oznacza, to jednak, że gra jest nudna. Popularność gry na całym świecie, mówi, że planszówka Scrabble jest warta poświęcenia na nią czasu i powracania.
Liczba graczy: 2-4 graczy
Czas gry: 45-60 minut
Wiek: 10+
Jak grać w Scrabble?
Scrabble jest bardzo łatwą grą, której zasady są do opanowania w kilka minut (chociaż kilka minut, to czasem za duża strata czasu). Jak grać w Scrabble? Poza elementami z pudełka, warto mieć przy sobie kartkę i długopis. Na niej będziemy mogli zapisywać wyniki rozgrywki. Planszę rozkładamy na środku stołu, każdy z graczy otrzymuje tabliczkę, na której będzie trzymał kostki z literami. Na starcie, każdy z graczy losuje 7 kostek z literami, a jego zadaniem jest ułożenie słowa. Każda litera ma określoną liczbę punktów, a poza tym na planszy znajdują się dodatkowe premie słowne i literowe. Celem gry jest oczywiście uzyskanie jak największej sumy punktów. Po wykorzystaniu kostek, dobieramy taką ilość, aby na tabliczce zawsze znajdowało się ich siedem. Liczba płytek z literami jest ograniczona, a najbardziej punktowane są litery typu ź, ż, ą, ę czy ń.
Wady gry planszowej Scrabble
Niestety jak wszystkie planszówki i ta posiada swoje wady. Gra planszowa Scrabble jest grą słowną, która polega na kreatywnym dobieraniu liter do tworzenia słów na planszy. Jedną z największych jej minusów jest oczekiwanie na ruch przeciwnika. Czasem wymyślanie słów zajmuje tak długo czasu, że pozostali gracze mogą wyjść zaparzyć herbatę i wypić ją 3 razy. Dobrym pomysłem jest podjęcie decyzji o ograniczonym czasie na ruch. Jednak największą wadą tej gry jest według mnie brak tego czegoś. Nie zdarzyło mi się, abym po skończonej rozgrywce, chciał w nią zagrać jeszcze raz i zrewanżować się przeciwnikom.
Gra Scrabble – ocena
Nie jest to gra planszowa z topu, którą lubię zabierać na każdy wieczór z planszówkami. Nie ma w niej elementu zaskoczenia. Gra jest raczej spokojna i czasem, aż przynudza. Może dobrym rozwiązaniem byłoby zagranie w wersję angielską, aby przy okazji rozwijać swój zasób słownictwa. Tak jak wcześniej pisałem, może z dwa razy miałem ochotę po skończonej grze „dokopać” lub zrewanżować się przeciwnikom jeszcze raz. Z drugiej strony, znikąd nie wzięła się popularność gry Scrabble. Ocena gry będzie niezbyt wysoka, pomimo tego, że można ją zaliczyć do klasyków.
Moja ocena gry to: 6/10