Monopoly recenzja

Monopoly – recenzja

Spis treści

W jednej z moich recenzji oceniłem Scrabble jako jedną z gier, która może zagrażać Monopoly. Może, ale nigdy raczej nie będzie. Jeśli poszukamy w przeglądarce wszystkich wydań Monopoly, które zostały wydane na całym świecie, szybko zgodzicie się z moim stwierdzeniem. Monopoly to najbardziej znana gra planszowa na świecie. Przez ostatnie kilka miesięcy grałem w edycję związaną z miastem Poznań, serialem Gra o Tron czy edycją światową. Faktem jest to, że rzadko kto gra już w klasyczną wersję Monopoly sprzed kilkunastu lat. Gra utrzymuje się na topie światowym od kilkunastu lat i nie widać innej planszówki, która mógłby zrzucić z tronu Monopoly. Recenzję najpopularniejszej gry na świecie czas zacząć.

Liczba graczy: 2-4 graczy

Czas gry: 60-90 minut

Wiek: 8+

monopoly

Czy da się zliczyć wszystkie możliwe wydania Monopoly?

Monopoly to gra planszowa, która jest obecna na rynku od dziesięcioleci, a dokładnie od prawie 120 lat. Istnieje wiele różnych edycji tej gry, z których niektóre są bardziej popularne, niż inne. Oryginalna edycja Monopoly została stworzona w 1903 roku przez Elizabeth Magie. Początkowo nazywała się „The Landlord’s Game” i miała socjalistyczny temat. Aktualnie bardzo ciężko zliczyć jest wszystkie możliwe wydania Monopoly. Filmy, większe miasta, kluby sportowe posiadają własne wydania Monopoly. Jest to naprawdę gigant w świecie planszówek, a zasady gry są znane na całym świecie. Jest to gra strategii i szczęścia, w której gracze rzucają kostkami, aby poruszać się po planszy i kupować nieruchomości. Celem gry jest doprowadzenie przeciwnika do bankructwa poprzez zabranie wszystkich jego pieniędzy.

Jak grać w Monopoly?

Monopoly to gra planszowa, w której gracze mają za zadanie kupować, sprzedawać i handlować nieruchomościami. Celem gry jest zostanie najbogatszym graczem poprzez wykupienie wszystkich nieruchomości na planszy. Jak grać w Monopoly? Plansza gry zawiera pola, na które wpada pionek po rzucie kostkami. Jeśli karta nieruchomości należy do innego gracza musimy zapłacić mu czynsz za wjazd. Może on być wyższy, gdy znajduje się na nim hotel. Istnieją również pola z kartami szansy, które mogą odwrócić losy gry. Ostatnimi czasy powstaje coraz więcej interesujących edycji, w których chodzi już nie tylko o zdobywanie pieniędzy i doprowadzenie do bankructwa innych graczy, jak w przypadku Monopoly dla Millenialsów.

gra monopoly

Monopoly – ocena

Jeśli miałbym ocenić podstawową wersję gry, to nie jest ona zbyt dobra. Inne gry planszowe są wykonane w lepszy sposób, lecz każde kolejne wydanie polepsza figury pionków, banknoty i dba o każdy drobny szczegół na planszy. W różnych edycjach można otrzymać również dodatkowe elementy, takie jak tron, na którym spoczywać będą karty szansy, a na końcu pionek zwycięzcy. Sama gra jest fenomenem na skalę światową, co sprawia, że od lat utrzymuje się na rynku. Regrywalność jest wysoka, ponieważ jest to gra losowa i rzuty kostkami rządzą się swoimi prawami. Jeśli miałbym wybierać, wolałbym dołożyć pieniądze i zakupić wersję ze swojego rodzinnego miasta, czy edycję z ulubionego filmu. Sama gra jest jedną z moich ulubionych i nie pamiętam, jak często graliśmy ją z całą rodziną podczas pandemii koronawirusa, dlatego sądzę, że przez kilkanaście będziemy mogli obserwować fenomen Monopoly. Ocena jest wysoka, ale nie najwyższa, czekam, aż Monopoly mnie zaskoczy.

Moja ocena gry to: 9/10

Link do instrukcji