Planszówka Założysz się ?

Założysz się? – recenzja

Spis treści

Pierwszy raz udało mi się zagrać w tę grę jeszcze na studiach. Za każdym razem, ktoś z nas brał jakąś planszówkę. A że tym razem było nas sporo, jeden z nas zabrał ze sobą „Założysz się?”. Planszówka okazała się strzałem w dziesiątkę. Gra w prosty sposób przetestuje zręczność i umysł graczy, ale żeby nie było za łatwo dochodzą do tego pieniądze. Na samym początku nie za wiele, bo tylko 80, ale z biegiem czasu można się dorobić kilku lub kilkunastu tysięcy. A jak? Obstawiając, czy dany gracz poradzi sobie z zadaniem zręcznościowym lub umysłowym. Gra planszowa jest idealnym połączeniem gry zręcznościowej z elementami gry hazardowej. A Ty założysz się, że po recenzji, będziesz chciał zagrać w tę planszówkę?

Liczba graczy: 3-6 graczy

Czas gry: 45-60 minut

Wiek: 8+

Założysz się ?

Jak się gra w „Założysz się?”

W pudełku znajdziemy planszę, niezliczoną liczbę kart z zadaniami zręcznościowymi i umysłowymi, 12 karty do obstawiania (po 6 „tak” i „nie”), banknoty, 6 pionków, kostkę i 3 klepsydry. Dany kolor klepsydry odmierza 15, 30 lub 60 sekund. Jak się gra w „Założysz się?„. Zasady są proste. Jeden z graczy otrzymuje zadanie, które musi wykonać. Pozostali gracze obstawiają, czy uda mu się je wykonać i obstawiają dowolną pulę pieniędzy (maksymalnie połowę swoich pieniędzy). Jeśli ich odpowiedzi będą poprawne, otrzymają tyle samo z banku, a graczowi, któremu uda się zrobić zadanie, otrzyma sumę wszystkich zakładów. Zadania polegają na sprawdzeniu umiejętności i wiedzy graczy.

Dlaczego warto zagrać w grę „Założysz się?”

Sądzę, że wystawienie umiejętności gracza na próbę w połączeniu z obstawianiem jest pomysłem wręcz kapitalnym. Po pierwsze, nigdy nie wiesz, jak dana osoba wykona zadanie zręcznościowe. Po drugie, nie wiesz, czy któregoś z graczy nie zje trema. Po trzecie, nie wiesz, czy Twój znajomy pod presją czasu nie zapomni ile to 2+2. Gra jest kapitalna. Posiada dużą przewagę od innych bardzo podobnych gier tego typu. Tą przewagę dają jej pieniądze i możliwość obstawiania, dlatego warto zagrać w grę „Założysz się?”. Rozgrywka jest interesująca za każdym razem, gdy inni oczekują od gracza wykonania zadania lub odpowiadania na pytania. Gra towarzyska jest świetnym rozwiązaniem, aby rozbujać towarzystwo. Może przypominać inne gry tego typu jak Party Time czy Activity.

"Założysz się ?"

Założysz się? – ocena

Gra posiada ogromną ilość pytań i zadań zręcznościowych. Poza tym, jeśli skończy się cała pula pytań, te same pytania i zadania mogą sprawiać trudność jeszcze raz. Gra w głównej mierze polega na wykonywaniu i realizowaniu postawionych zadań. Interakcja wszystkich graczy (poprzez obstawianie pieniędzy) czyni ją interesującą dla wszystkich graczy podczas rozgrywki. Nie tylko osoba odpowiadająca czy wykonywująca zadania bawi się świetnie. Dopingują ją (lub nie) wszyscy gracze. Imprezowy charakter jest dużym plusem w grze planszowej „Założysz się?”. Ocena tej gry jest bardzo wysoka, a dodatkowym plusem jest również możliwość gry z dziećmi. Na większości kart jest informacja, jakie łatwiejsze zadanie ma wykonać młodszy gracz lub jaką liczbę haseł powinien wymienić (oczywiście, mniej niż dorosły gracz). To sprawia, że gra jest niezwykle ciekawa i regrywalna przez sporą liczbę graczy.

Moja ocena gry to: 9/10

Link do instrukcji