talia kart

Jak powstała talia kart?

Spis treści

Karty towarzyszą nam od wielu lat. Dzisiejszy wygląd kart do gry to zasługa kilku państw z różnych kontynentów. Karty powstały już wiele lat temu i nie może dziwić, że dziś karty są znane na całym świecie. W wojnę grają już najmłodsi na przerwach w przedszkolu. Swarzędz, Nicea, Helsinki czy Rio De Janeiro – wszędzie tam są znane karty do gry i mają setki graczy, a zasady i gry karciane przyciągają ludzi na wielkie turnieje. Biznes karciany to również niesamowicie dochodowy interes, ponieważ można na nim dużo zarobić, ale także i przegrać. Jak wyglądałby świat bez kart? Jak powstała talia kart?

Skąd pochodzi talia kart?

Uważa się, że talia kart pochodzi z Chin, a pierwsza znana talia pojawiła się za czasów dynastii Tang. Był to początek IX wieku. Na samym początku, karty nie były ponoć papierowe, lecz jak wiadomo, to Chińczycy wymyślili papier. Pierwsze karty zostały przeniesione właśnie na papier. Jeden z nadwornych pomocników cesarza opisywał, że tasował on papierowe karty. Karty ruszyły w podróż i rozprzestrzeniły się następnie w Indiach i Persji, by w końcu trafić do Europy. W tym czasie, karty ewoluowały. W Indiach zostały domalowane znaczki graficzne, a następnie przeniosły się do Europy, gdzie czekały ją kolejne zmiany.

Francja = obecny wygląd talii kart

Duże piętno na talii kart odcisnęły szczególnie jedno państwo – Francja. Obecny wygląd talii kart możemy zawdzięczyć właśnie im. To ponoć Babilończycy ograniczyli talię kart zaledwie do czterech kolorów. Nie przypominały one jednak, dzisiejszych figur. Na babilońskich kartach były monety, miecze, pałki, a także kielichy. Według legend, miały one odzwierciedlać ludzi na dworze sułtana: skarbnika, giermka, mistrza polo, a także podczaszego. Karty w Europie były niezwykle trudne, ponieważ arabskie znaczki były malowane ręcznie. Możnowładcy wpisywali koszty przygotowania kart do wydatków państwowych. Francuzi zastąpili trudne znaczki arabskie w trefla, pika, karo i kiera. Pomogło to w rozwoju kart, a wynalezienie druku tylko przyspieszyło ten proces. Co więcej, Francuzi dodali do talii kart damę, dla której nie było miejsca na dworze sułtana.

Skąd w ogóle pojawił się joker w talii kart?

Ostatnim brakującym elementem talii kart był joker. Skąd w ogóle pojawił się joker w talii kart? Za to odpowiedzialni są Amerykanie, którzy dodali do talii kart tę figurę. A co więcej, dodali jeden niezwykle ważny element do kart. Był on niezwykle użyteczny podczas gry w pokera. Amerykanie dodali narożne indeksy. Zostały one dodane stosunkowo późno, bo w połowie XIX wieku, lecz dziś nikt nie wyobraża sobie zastawu talii kart bez jokera i indeksów.

Ciekawostki – talia kart

Talia kart to zbiór kart do gry, które są zwykle przechowywane w pudełku. Istnieje wiele różnych rodzajów talii, ale najbardziej powszechną talią kart na świecie jest talia 52 kart. Ta talia zawiera 13 rzędów kart w każdym z czterech kolorów: trefl, karo, kier i pik. Często dodawany jest również joker. Z kartami wiążę się wiele ciekawostek. Talia kart ma swoje ciekawą historię we Francji. Od czasu rewolucji francuskiej, as jest najwyższą kartą w talii, ponieważ ma to symbolizować że lud jest ponad królem.