urbanista - recenzja

Urbanista – recenzja gry

Spis treści

Jest to jeden z tytułów, który na pierwszy rzut oka nie jest zbyt interesujący. Małe pudełko z 18 kartami. Tak, tylko 18 kart ma podstawowa wersja Urbanisty. Recenzja gry, która zdobyła prestiżową nagrodę Golden Geek w kategorii najlepsza gra solo i najlepsza gra karciana, to czysta przyjemność. Autorzy tej gry to Steven Aramini, Danny Devine i Paul Kluka. Grę wydało wydawnictwo Lucky Duck Games. Jeśli chcesz się poczuć jak urbanista i zbudować miasto od samego początku, myślę, że ta gra będzie idealnie dla Ciebie. Ale czy 18 kart wystarczy na dużą dozę zabawy i na to, że po pierwszym razie, gra nam się nie znudzi?

Liczba graczy: 1-4 graczy.

Czas gry: 15-20 minut.

Wiek: 8+

urbanista - gra planszowa

Jak wygląda rozgrywka w Urbaniście?

Rozgrywka w Urbaniście przebiega następująco. Cała gra polega na tym, aby zbudować miasto z dostępnych kart. Wczuwamy się w rolę urbanisty i staramy się zagospodarować całe miasto. Nie jest to jednak, aż tak łatwe, ponieważ na każdej karcie ukazane są zasady, którymi należy się kierować. Na kartach, występują bardzo często minusowe punkty, które są nam rzucane jak kłody pod nogi. Planowanie przestrzenne polega na ułożeniu doskonałego miasta i zebranie jak największej liczby punktów. Karty można układać tylko w poziomej pozycji, a pomiędzy kartami mogą pojawiać się puste przestrzenie. Poza tym, nie wolno dokładać kart w taki sposób, by sąsiadowały ze sobą tylko rogiem, a także wsuwać karty pod spód tej, która została już zagrana.

Mocne strony – Urbanista

Jeśli lubisz gry komputerowe typu Cities, to jest to odpowiedni tytuł dla Ciebie. Skylines czy SimCity może przypominać nieco karcianą formę Urbanisty. Gracz wciela w rolę architekta, a jego zadaniem jest realizacja działań z zagospodarowania przestrzennego miasta. Architektura przedstawiona na kartach jest wystarczająca. Pomimo tego, że gra posiada tylko 18 kart, lecz każda z nich posiada inny cel, możliwe jest aż 800 kombinacji. Wpływa to pozytywnie na regrywalność tej gry. Każda runda może sprawić graczom nowe problemy, dlatego gra jest interesująca do samego końca. Sam sposób gry i mechanika działań jest niebywałym plusem i mocną stroną. Urbanista to gra o niewielkich rozmiarach, dzięki czemu może być zabrana w każde miejsce. Kolejną zaletą jest dobry stosunek jakości do ceny. Pudełko nie jest zbyt duże, wewnątrz znajdują się karty oraz notesiki do gry, więc cena nie jest zbyt zawyżona. Czas rozgrywki wpływa również pozytywnie na grę.

Słabe strony – Urbanista

Nie może być jednak, tak, że każda gra ma same plusy, a w tej pojawiają się słabe strony. Urbanista jest niestety, bardzo mocno podobny do gry Wyspa Kwitnącej Wiśni. Mechanika budowy całego miasta jest niezwykle podobna do tej, którą można zauważyć w grze. Mam wrażenie, że cała fabuła została odtworzona bardzo dokładnie, a jedyne zmiany to sposób punktowania oraz małe elementy gry. Urbanista stał się niewątpliwe bardzo dużym i głośnym tytułem, natomiast tamten tytuł nie jest znany, aż tak bardzo. Kolejnym minusem jest to, że w przypadku gry w kilka osób, zmienia się niewiele. Jest to gra kooperacyjna, więc mało będzie w niej rywalizacji. Dla niektórych może to być problem, a dla niektórych powód, aby sięgnąć po ten tytuł podczas zakupów w sklepie z planszówkami.

urbanista - karty

Ocena gry – Urbanista

Budowanie miasta to jedno z zajęć, który uwielbia każdy z nas. Coś, co powstaje na naszych oczach zostało przeniesione na stół, a gra Urbanista daje możliwość wczuć się w zawód architekta i urbanisty. Gra jest niezwykle luźna, a także rozgrywka nie zajmuje zbyt wiele czasu. Dużym plusem jest możliwość gry solo, a także to, że zadania na kartach sprawiają, że gra nie będzie wyglądać identycznie podczas pierwszego, drugiego i trzeciego rozdania. Grafika na kartach jest satysfakcjonująca, całość jest kompaktowa i wykonana w solidny sposób. Czytelne i nieskomplikowane zasady są na pewno dużym plusem i pozytywnie wpływają na odbiór i ocenę gry. Urbanista to świetny tytuł i pomimo jednego minusu, wydaję mi się, że mogę tę grę polecić każdemu, niezależnie od stopnia zaawansowania w gry planszowe.

Moja ocena gry to: 9/10

Link do instrukcji gry

Kliknij tutaj i odkryj więcej na temat: kleje kontaktowe