tokaido - recenzja

Tokaido – recenzja gry

Spis treści

Tokaido to ciekawa gra, którą poleciłbym osobom lubiącym gry planszowe. Akcja gry toczy się w Japonii w okresie Edo, a gracze wcielają się w rolę jednego z pięciu różnych podróżników, z których każdy posiada unikalne zdolności, próbując przedostać się drogą Tokaido z Edo do Kioto. Gra toczy się w serii rund, w których każdy z graczy na zmianę wykonuje akcje, takie jak przemieszczanie się wzdłuż drogi, zatrzymywanie się w zajazdach lub świątyniach, czy kupowanie przedmiotów. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów zwycięstwa do czasu zakończenia ostatniej rundy. Gra Tokaido jest bardzo przyjemna. Stanowi dobre połączenie szczęścia i strategii. Podoba mi się też, że różne zdolności podróżników urozmaicają rozgrywkę. Gra może być dość długa, jeśli wszyscy gracze nie spieszą się z odkrywaniem wszystkiego, ale nawet jeśli trwa długo, to i tak rozgrywka jest przyjemna w Tokaido. Recenzja gry, która zdobyła uznanie na całym świecie – czas rozpocząć!

Liczba graczy: 2-5 graczy.

Czas gry: 45 minut.

Wiek: 8+

tokaido - gra

Jaka jest gra planszowa Tokaido?

Gra planszowa Tokaido to przyjemny i bardzo lekki tytuł. Jest bardzo podobna do prawdziwej japońskiej drogi Tokaido. Gracze wcielają się w podróżników i przenoszą się do Japonii, aby podróżować z Edo (dzisiejsze Tokio) do Kioto. Gracz, który pierwszy dotrze na koniec, wygrywa grę. Po drodze gracze mogą zatrzymywać się w różnych miejscach, aby coś zjeść, kupić pamiątki i podziwiać widoki. Gra jest bardzo kolorowa i ma piękną grafikę.

Co znajdziemy w pudełku Tokaido?

W pudełku Tokaido znajdziemy bardzo wiele elementów. Całość jest bardzo estetyczna i przygotowana na najwyższym możliwym poziomie. Trasa została wykonana na trzyczęściowej planszy, na której znajduje się niewiele (ale wystarczająco) elementów. Miejsca na karty gry i lokalizację są bardzo przejrzyste i dobrze wykończone. Kafelki pionków mogą przypominać nieco te, które zawarte są w pudełku Carcassonne. Karty dzielą się na kilka rodzajów i są wykonane bardzo pięknie, ukazując wiele elementów prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. Świetnie wykonane są również karty podróżników, którzy dysponują odmiennymi ilustracjami oraz tym, z jakim zasobem portfela rozpoczniesz rozgrywkę (a także, jaką taktykę będziesz mógł obrać).

Jak wygrać w grę planszową Tokaido?

W grze Tokaido chodzi o zebranie jak największej liczby punktów do końca gry i w ten sposób można wygrać w grę planszową Tokaido. W grze Tokaido punkty można zbierać na kilka sposobów. Wśród dostępnych możliwości istnieje zdobywanie dodatkowych punktów za najwyższą wartość, np.: zakupionych potraw, odbytych spotkań, zwiedzonych świątyń, itp. Wybór karty podróżnika jest niezwykle ważny, ponieważ umiejętne pokierowanie podróżą sprawi, że postać będzie mogła zebrać dużą liczbę punktów. W tej planszówce nie warto zawsze gnać do przodu, ponieważ taki ruch nie pozwala na odwiedzanie wielu ciekawych miejsc podczas gry. W przypadku tej gry, ważna jest droga, a nie meta, choć na końcu i tak będzie trzeba podliczyć punkty i wskazać zwycięzcę.

Czy Tokaido jest lepsze, niż Takenoko?

Czy Tokaido jest lepsze, niż Takenoko? Nie ma jednoznacznej zgody co do tego, która gra jest lepsza, ponieważ obie mają swoje unikalne mocne i słabe strony. Niektórzy wolą strategiczną głębię i złożoność Tokaido, podczas gdy innym bardziej odpowiada prostsza mechanika i tematyka Takenoko. Ostatecznie wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i wyboru preferowanego stylu gry.

tokaido - karty i plansza

Ocena gry – Tokaido

Tokaido jest uznaną marką na rynku gier planszowych. Ma niesamowicie proste i przystępne zasady. Podobnie jak inna gra tego autora (Takenoko) jest łakomym kąskiem dla wszystkich miłośników Japonii. Szata graficzna i wykonanie jest na bardzo wysokim poziomie. Istnieje bardzo dużo możliwości rozegrania tej gry, od samego początku wybiera się podróżnika, który wskazuje nam jak ma się potoczyć rozgrywka. Bardzo dobrze gra się w dwie osoby, a także jest to świetna pozycja dla rodzin z dziećmi i oczywiście regrywalność jest bardzo wysoka. Wydaje mi się, że nie ma zbyt dużych minusów, aby o nich wspominać, a nawet jeśli istnieją, to nie wpływają na ocenę gry. Tokaido polecam wszystkim!

Moja ocena gry to: 10/10

Link do instrukcji gry