Po pierwszej trylogii serii God of War, deweloperzy ze studia Sony Interactive Entertaiment zafundowali fanom głównego bohatera – Kratosa, możliwość poprowadzenia go w drodze do zagłady kolejnego panteonu bóstw. Mimo, że gra ma już swoje lata (została wydana w 2018 roku) to wciąż potrafi zachwycić pięknymi widokami, widowiskową walką, ciekawymi zagadkami środowiskowymi oraz fabułą. Dla kogo jest ta gra? Czym wyróżnia się na tle pozostałych? Czy warto zainwestować w nią swój czas? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w poniższej recenzji.
Fabuła – God of War
W odróżnieniu od poprzednich części, bezwzględny Kratos, który po wymordowaniu panteonu bóstw starożytnej Grecji z Zeusem Gromowładnym i Gają czy Atlasem na czele, przenosi się w zimne rejony północy Europy – do Skandynawii. Mimo swej przerażającej przeszłości udaje mu się nawiązać bliższy kontakt z pewną kobietą, a ta, rodzi mu syna – Atreusa. Niestety, gdy chłopiec nie ma jeszcze dziesięciu lat, jego matka umiera, a on zostaje pod opieką Kratosa, który, co tu dużo mówić, nie jest wzorem rodzicielstwa.
Główną osią fabularną jest podróż syna i ojca do miejsca, w którym obiecali rozsypać prochy matki i żony głównych bohaterów. Niestety, okazuje się, że droga do celu nie będzie ani prosta, ani przyjemna – podczas podróży obaj muszą się zmierzyć z wieloma potworami oraz stworami, znanymi z mitologii Nordyckiej. Na swojej drodze spotkają nawet Wielkiego Węża – Jörmungandra, który wg. wspomnianych wierzeń dawnych ludów miał oplatać całą Ziemię.
Nie zabraknie również bóstw i bogów znanych z mitologii Nordyckiej oraz ważnych miejsc z nimi związanych. Wraz z nimi, do głównych bohaterów wraca przeszłość Kratosa – zarówno przez zagrożenie zewnętrzne, jak i przez kipiący w nim wciąż gniew, którego zimny wiatr i nowa rodzina nie są w stanie zgasić. Rzecz jasna, w grze spotykamy zarówno negatywnie jak i pozytywnie nastawionych do nas bohaterów niezależnych, a cała historia to kapitalna opowieść o budującej się relacji ojca i syna oraz naukach, które płyną z tej współpracy.
Jak grać w God of War?
Podobnie jak poprzednie części cyklu, tak i „God of War” była przez ponad dwa lata tytułem ekskluzywnym dla konsoli PlayStation 4. Na szczęście, w 2020 roku została ona wydana na Komputery Stacjonarne. Mimo to, najbardziej komfortowym kontrolerem, który warto użyć do grania w tę grę jest dedykowany pad do PS4 – Dualshock 4 V2.
Gra jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla jednego gracza – nie ma możliwości gry przez internet oraz stacjonarnej rozgrywki wieloosobowej.
Dla kogo jest God of War?
PEGI ocenia grę God of War jako nieodpowiednią dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia (głównie przez przemoc, która ukazana jest tu bardzo szczegółowo).
Dzieło developerów firmy Sony Santa Monica na pewno spodoba się miłośnikom gier akcji z elementami RPG – mamy tu zarówno rozwój bohatera, ulepszanie broni oraz zadania główne i poboczne w różnych lokacjach, ale i sporo liniowej fabuły, w której nie można podejmować decyzji, a to wszystko okraszone bardzo dużą dawką walki i emocji. Na pewno trafi ona w gusta fanów poprzednich części serii, którzy otrzymują więcej dobrego, znanego z poprzednich części, wraz z nowym, świeżym podejściem i spojrzeniem na głównego bohatera.
Gry podobne do God of War
God of War jest grą akcji z elementami RPG oraz gry przygodowej. Gry podobne do gry God of War:
- Trylogia God of War (PS2, PS3, PS4),
- Ryse: Son of Rome (PC, XONE),
- Star Wars Jedi: Upadły Zakon (PS4/PS5, XONE/XSRX, PC),
- Hellblade: Senua’s Sacrifice (PC, NSW, XONE, PS4).
God of War – ocena
Gra od studia Sony Santa Monica jest bardzo intrygującą i godną polecenia pozycją. Wspaniała historia, suto okraszona humorem, dramatyzmem i trudnymi rozmowami oraz wspaniałymi postaciami pierwszoplanowymi oraz drugo i trzecioplanowymi. Do tego świetny i satysfakcjonujący system walki, w którym (poza poziomem łatwym) sztuczna inteligencja nie jest głupia i potrafi rzucić wyzwanie graczowi. Grafika i udźwiękowienie to majstersztyk, ale temu trudno się dziwić – wszak Sony od dawna cieszy się łatką bardzo dobrego producenta pod względem grafiki i udźwiękowienia. Z czystym sumieniem polecam – jest to jedna z najlepszych gier ósmej generacji konsol i bez wahania wystawiam jej ocenę 9/10.
Kliknij w link i dowiedz się więcej na temat tego zagadnienia: Sprowadzanie Zwłok z Niemiec