Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 – recenzja gry

Spis treści

Kolejna część gry z serii Gran Turismo, której twórcą jest nie, kto inny jak znany już z poprzednich części Kaz Yamauchi wywołała olbrzymie wrażenie i rozgłos wśród społeczności. Aktualnie dostępna jest dla użytkowników na platformie PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Istnieją w niej trzy rodzaje rozgrywki:

 • Single Player – Rozgrywanie fabuły w pojedynkę.
 • Online – Gra z innymi użytkownikami w Internecie.
 • Split Screen – Możliwość gry ze znajomym na jednym ekranie, który staje się podzielony dla dwóch użytkowników.

Gra oferuje wspaniałe efekty graficzne. Oprócz idealnie zaprojektowanych 38 torów, 424 samochodów możliwych do odblokowania w trakcie rozgrywki, można zauważyć efekt dnia i nocy, który jak w prawdziwym życiu zmienia się, nawet podczas jazdy na torze. Szczególnym atutem, jaki trzeba podkreślić w aktualnej wersji gry jest wprowadzenie możliwości robienia zdjęć auta w ponad 2 tysiącach miejscach, dzięki zaawansowanemu systemowi robienia zdjęć. Dodatkowo po każdym wyścigu można obejrzeć wszystko na powtórce i również w tym momencie zrobić fotografię własnego samochodu.

Fabuła – Gran Turismo 7

W grze wprowadzonych zostało wiele zmian. Pierwszą z nich można zauważyć już na samym początku gry. Gracz bierze udział w trybie wyścigu na czas, któremu towarzyszy muzyka klasyczna. Nie jest to byle, jaki wyścig. Cały fenomen fazy wstępnej polega na tym, iż jedzie się tak długo, jak długo trwa muzyka. Im dalej zajedzie kierowca, tym więcej zdobędzie punktów, a to umożliwia mu zdobycie pucharu oraz kredytów. Po ukończeniu samouczka wyświetla się menu główne. Można na nim dostrzec wcześniej wspomniane kredyty, jest to bardzo ciekawy system, który umożliwia:

 • Zakup różnej marki samochodów.
 • Kupno części ulepszających samochód. 
 • Pozyskanie nowych torów.
 • Wyposażenie kierowcy.
 • Naprawa samochodu.

Kolejnym etapem gry jest kawiarnia, w której gracz kontraktuje zadania do wykonania. Otrzymuje za nie poziom. Po osiągnięciu danego poziomu kolekcjonera otwiera się warsztat, w którym można dokonywać ulepszeń samochodu, umyć auto, wyposażyć kierowcę w inny kask, kombinezon i inne elementy. Podsumowując, fabuła opiera się na zdobywaniu coraz to większego doświadczenia, a także kredytów i odblokowywaniu nowych osiągnięć.

Jak grać w Gran Turismo 7?

Gra stworzona została na platformę PlayStation, gdzie najbardziej popularnym urządzeniem sterowania jest tak zwany pad – kontroler. Dla niektórych graczy rzeczywiście może to być właściwe narzędzie do gry, lecz wydanie kilku złotych na zakup zestawu składającego się z kierownicy, pedałów i drążka do zmiany biegów może spowodować, że gra będzie odzwierciedlała w pewnym stopniu realne życie. Ciekawą zaletą jest możliwość zmiany ustawień, które zdecydowanie ułatwią grę osobie początkującej. Warto przecież na początku wiedzieć, kiedy dodać gazu, a kiedy lekko zwolnić. Nie każdy musi być od razu profesjonalnym kierowcą.

Dla kogo jest gra Gran Turismo 7?

Śmiało można powiedzieć, że gra jest dla każdego. Dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tego typu grami będzie to cudownie spędzony czas oraz pewien stopień relaksu. Natomiast osoba, która jest fanatykiem symulatorów samochodowych i ma wysokie oczekiwania co do wyścigówek, również będzie zadowolona. Na pewno jest to tytuł z wysoko postawioną poprzeczką względem innych gier.

Gry podobne do Gran Turismo 7.

5 Najpopularniejszych gier samochodowych zbliżonych jakością graficzną, fabułą oraz dynamiką gry do Gran Turismo 7:

 • F1 2021.
 • Forza Motorsport 7.
 • DiRT Rally 2.0.
 • Forza Horizon 5.
 • Assetto Corsa Competizione.

Gran Turismo 7 – Ocena

Jest to gra, w której trzeba myśleć, planować, wyciągać wnioski, kiedy dodać gazu, a kiedy odpuścić. Wyróżnia się profesjonalną grafiką oraz dopracowanymi szczegółami. Występuje w niej rozbudowany system zadań, poziomów, samochodów i torów do odblokowania, a także opcja gry z innymi użytkownikami w sieci. Gran Turismo 7 śmiało trzeba ocenić na 10, ponieważ oprócz wyżej wymienionych zalet, gwarancją jest także to, iż przy tej grze można spędzić wiele godzin, a będzie to czas dobrej zabawy i wielkich emocji!