The Last of Us - ekskluzywny survival na PlayStation

The Last of Us – ekskluzywny survival na PlayStation

Spis treści

Gra, która znajdzie uznanie wielu osób odnajdujących się w klimacie apokalipsy zombie. Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych ekskluzywnych gier na PlayStation. Została wyprodukowana przez studio naughty dog, które można kojarzyć z wydania takich gier jak: Uncharted czy Crash Bandicoot. Pierwotnie ukazała się już na konsole starszej generacji, czyli PlayStation 3. Następnie powstała wersja odświeżona wersja na PlayStation 4, czyli The Last of Us: Remastered. W dopracowanej wersji do dyspozycji graczy został dodany tryb fotograficzny, który pozwala na zapisanie scen, które warto uwiecznić. Oprócz tego dodano zmieniający się kolor światla LED na kontrolerze Dualshock w zależności od stanu zdrowia naszego bohatera. Warto dodać, że wersja The Last of Us: Remastered zawiera wszystkie wcześniej wydane DLC, łącznie z świetnie ocenianym dodatkiem left behind.

The Last of Us – wprowadzenie do fabuły

Rozgrywka jest niesamowicie przyjemna, a w niektórych momentach ogląda się ją jak film. Przemierzanie opuszczonych miast, zajętych przez krwiożerczych zombie przerywane jest scenkami, które pozwalają lepiej poznać nam głównych bohaterów. Akcja rozgrywa się w 2033 roku, dwadzieścia lat po rozprzestrzenieniu się niezwykle groźnego grzyba – kordycepsa. Wcześniej atakował on tylko i wyłącznie owady, lecz po zmutowaniu zaatakował również ludzi. Doprowadziło to do przemiany ludzi w straszliwe zombie, które żyje tylko w celu dalszego rozprzestrzeniania grzyba. Kordyceps wywołuje nieuleczalną chorobę mózgu, a infekcja jest przenoszona przez ugryzienia bestii. Zdecydowana większość całej populacji została zarażona już na początku pandemii. Ocaleli tylko nieliczni, którzy musieli podjąć kroki, aby bronić się przed atakiem zmutowanych zombie. Na wskutek chaosu wywołanego infekcją upadł amerykański rząd, a władze przejęło bezwzględne wojsko, które nie akceptuje żadnych prób oporu. Ludność, której udało się ujść z życiem mieszka w strefach kwarantanny. Drugą grupą, która sprzeciwia się militarnemu podejściu i działaniom wojska są Świetliki. Nie godzą się na kontrolę żołnierzy i próbują stworzyć szczepionkę, która będzie w stanie zakończyć globalną pandemię.

The Last of Us – przedstawienie bohaterów

Główną postacią gry jest Joel, czyli samotny ojciec, który już na samym początku fabuły musi zmierzyć się z ogromną tragedią. Gra rozpoczyna się od scenki, w której poznajemy jego małą córkę o imieniu Sarah. Dziewczynka wręcza ojcu zegarek jako prezent urodzinowy i kładzie się spać. W nocy budzi ją telefon od wujka, który koniecznie chce rozmawiać z jej tatą. W tej scenie dowiadujemy się o wybuchu straszliwej epidemii, Joel wraz z córką i wujkiem zmuszeni są uciekać samochodem. Niestety dochodzi do wypadku, a dziewczynka zostaje ranna w nogę. Podczas pieszej ucieczki atakuje ich horda zombie nazywana biegaczami. Swoje życie poświęca wujek, który zatrzymuje zarażonych, a Joel z córką uciekają dalej. Po wyjściu z miasta ponownie są atakowani przez chorych, a od śmierci ratuje ich żołnierz. Po zażegnaniu niebezpieczeństwa wojskowy otrzymuje rozkaz zabicia wszystkich, którzy mogą być zarażeni. Oddaje strzały w kierunku Joela i Sarah. Mężczyzna uchodzi z życiem, lecz dziewczynka zostaje śmiertelnie trafiona w brzuch i umiera. Dalszą podróż Joel musi kontynuować sam, następna scena przedstawia wydarzenia dwadzieścia lat po stracie córki. Dowiadujemy się, że główny bohater jest przemytnikiem, a jego zadaniem jest przetransportowanie czternastoletniej dziewczynki o imieniu Ellie poza miasto. Okazuje się, że nastolatka została ugryziona, ale nie przemieniła się w krwiożerczą bestia. Pojawia się, więc nadzieja, że jest szansa na stworzenie lekarstwa i uratowanie ludzkości. Dalsze losy bohaterów trzeba przeżyć samemu, aby dowiedzieć się czy ich podróż zakończyła się sukcesem. Joel i Ellie to postacie, z którymi łatwo się utożsamić i przeżywać wszystkie mroczne historie razem z nimi.

The Last of Us – rozgrywka

Rozgrywka toczy się z perspektywy trzeciej osoby. Możemy wyróżnić w niej dwa główne elementy, czyli walkę i eksplorację. Jeśli nie znajdujemy się w niebezpieczeństwie to możemy skupić się na odkrywaniu różnych lokacji i poszukiwaniu materiałów, które przydadzą się w późniejszej walce. Czekają również na nas rozmaite, proste zagadki oraz dalsze poznawanie głównych bohaterów. Wraz z biegiem akcji i kolejnymi próbami przetrwania rodzi się między nimi więź. Przemierzając opustoszały świat mamy okazje zobaczyć domy na przedmieściach, kanały, tunele metra i miasta, w których rządzą bandyci. Podczas eksploracji kolejnych lokacji warto być uważnym i sprawdzać praktycznie każdy kąt. Może to odpłacić się znalezieniem niezbędnych do przetrwania elementów. Cała mapa pełna jest rozmaitych zasobów i materiałów, które możemy wykorzystać w rozbudowanym systemie craftingu. Przykładowo jeśli uda się nam zebrać alkohol i szmaty to możemy stworzyć z nich apteczkę lub koktajl mołotova. Za pomocą metalu i taśmy klejącej stworzymy ostrze, które może posłużyć jako śmiercionośne narzędzie. Najbardziej pożądanym materiałem jest amunicja, której nie można wytworzyć. Jesteśmy zmuszeni za każdym razem ją znaleźć lub zebrać z ciał pokonanych przeciwników. Dodatkowymi elementami, które możemy znaleźć są suplementy dzięki, którym jesteśmy w stanie ulepszyć umiejętności bohatera.

The Last of Us – system walki

W świecie ogarniętym chaosem i wypełnionym krwiożerczymi bestiami oczywiste jest, że nie należy na siebie zwracać zbyt dużej uwagi. Optymalnym rozwiązaniem najczęściej jest system walki, poprzez skradanie się i ciche zabójstwa. Pozwoli to oszczędzić sobie kłopotów i poskromić nawet większe hordy zarażonych bez otwartej walki. Istnieje na to kilka sposób, przykładowo jeśli chcemy zwabić przeciwnika w jakieś miejsce to możemy rzucić w nie butelką lub cegłą. Jeżeli zdecydujemy się na zabicie wroga z ukrycia to możemy go udusić lub szybko zabić go wcześniej stworzonym ostrzem. Bardzo przydatna jest również umiejętność Joela, czyli tryb nasłuchiwania. Dzięki użyciu tej specjalności możemy namierzyć naszych wrogów przez ściany. Sztuczna inteligencja została właściwie dopracowana, dzięki temu zwiększa się realizm zachowania przeciwników. Jeśli stracimy całą amunicję to możemy być pewni, że bestie staną się bardziej agresywne. Ponadto wrogie postacie korzystają z osłon i próbują atakować od pleców. Na naszej drodze spotkamy kilka rodzajów zombie. Możemy wyróżnić biegaczy, którzy charakteryzują się dużą szybkością, lecz ich ataki są stosunkowo słabe i można zabić je gołymi rękoma. Następną grupą są czychacze, którzy ukrywają się w ciemnych miejscach i atakują z zaskoczenia. Jednym z bardziej groźnych zombie są klikacze, czyli bestie, które cechują się ogromną siłą. Są jednak ślepi i namierzają wroga dzięki systemowi echolokacji. Warto unikać kontaktu z nimi lub podjąć walkę tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że jesteśmy w stanie ich pokonać. Najbardziej niebezpiecznymi istotami są jednak purchlaki, czyli bardzo odporne na obrażenia zombie. Są w stanie rzucać żrącymi zarodnikami, a jeśli postanowimy się do nich zbliżyć to mamy gwarantowaną śmierć.