bilard

Świetna gra imprezowa – bilard

Spis treści

Doskonałą grą towarzyską jest bilard. Jest to gra, w którą mogą grać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Bilard to świetny sposób na spotkania towarzyskie i dobrą zabawę z przyjaciółmi. Kluby ze stołami bilardowymi znajdują się prawie w każdym miejscu. Poza miejscem do grania, wystarczy jeszcze tylko przygotowanie kijów, bili, trójkąta, a przede wszystkim dobrego humoru i czegoś do picia. Rozgrywka nie powinna trwać długo, ale czasem zdarzają się naprawdę długie partie podczas grania w tą świetną grę imprezową. Bilard jest znany na całym świecie i bez problemu można znaleźć miejsce do treningu lub grania wraz ze znajomymi.

Historia gry bilard

Uważa się, że gra w bilard powstała we Francji w XV wieku. Pierwszą zarejestrowaną grę w bilard rozegrał król Francji Ludwik XI. Gra szybko stała się popularna wśród szlachty i rozprzestrzeniła się na całą Europę. Pierwotnie w grze używano kul wykonanych z drewna lub kości słoniowej. Również kije bilardowe były wykonane z drewna. Pierwszy stół bilardowy był wykonany z kamienia. Kieszenie na stole były wycięte tak, aby można było w nich zatopić bile. Z czasem gra ewoluowała, a zasady skodyfikowano w XIX wieku. Obecnie gra się bilami wykonanymi z kości słoniowej lub tworzywa sztucznego oraz kijami wykonanymi z drewna lub włókna szklanego. Stoły również wykonane są z różnych materiałów, takich jak drewno, łupek czy włókno szklane.

Jakie są zasady gry w bilard?

Istnieje wiele różnych rodzajów gier w bilard, a każdy z nich ma swój własny zestaw zasad. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które odnoszą się do większości gier w bilard. Pierwszą zasadą jest to, że biała bila musi zostać uderzona kijem, aby ją poruszyć. Biała bila może być następnie użyta do uderzenia innych bil na stole, a celem jest wbicie ich do jednej z łuz. W większości gier wygrywa ten gracz, który wbije przypisane bile (połówki lub pełne), a następnie umieści czarną bilę we właściwej łuzie. Istnieją jednak gry, w których gracze zdobywają punkty na podstawie tego, jak trudne są ich strzały lub ile bil wbiją pod rząd. Kolejną ważną zasadą jest to, że gracze muszą uderzać białą bilę na zmianę. Jeśli gracz uderzy białą bilę poza kolejnością, może zostać ukarany, a nawet przegrać grę. Wreszcie, gracze muszą uważać, aby nie wprowadzić białej lub czarnej bili do jednej z łuz. Wpadnięcie czarnej bili do łuzy w złej kolejności powoduje przegraną grę. Zasady różnią się bardzo często od rodzaju gry bilardowej. Możemy wyszczególnić 3 główne rodzaje:

  • bilard francuski (karambol),
  • bilard amerykański (pool),
  • bilard angielski (snooker).

Jaki powinien być stół do bilardu?

Jaki powinien być stół do bilardu? Stół bilardowy powinien być wypoziomowany, o gładkiej powierzchni. Filc powinien być szczelny i nie powinien mieć żadnych rozdarć ani pęknięć. Łuzy powinny mieć właściwy rozmiar i znajdować się we właściwym miejscu. Wymiary są zależne od rodzaju gry:

  • 9 FT – stół dziewięciostopowy: 447 na 574 cm,
  • 8 FT – stół ośmiostopowy: 432 na 544 cm,
  • 7 FT – stół siedmiostopowy: 419 na 518 cm.