patchwork - recenzja

Patchwork – recenzja gry

Spis treści

Autorem gry jest Uwe Rosenberg. Nie jest to tak skomplikowana i trudna gra, do jakich przyzwyczaił nas autor. Gra jest o wiele łatwiejsza, ale z powodzeniem może stać się jedną z ulubionych gier dla dwóch graczy. Bardzo ciekawą i klimatyczną szatę graficzna stworzył Klemens Franz, również znany z innych gier planszowych. Gra polega na łączeniu technik szycia. Są do tego potrzebne małe i przypadkowe materiały, czyli dosłownie patchwork. W odległej historii było to zadanie kojarzone z niższymi warstwami społecznymi, lecz dziś jest to bardzo wymagające zadanie. Otóż, celem gry jest uszycie jak największej kołdry. Tak dokładnie, mamy około 20 minut na szycie kołdry i jest to główny cel gry patchwork. Recenzja gry o kołdrze? Oczywiście! Czas start!

Liczba graczy: 2 graczy.

Czas gry: 15-20 minut.

Wiek: 8+

patchwork - pudełko

Patchwork – zasady gry

Patchwork to gra planszowa dla dwóch graczy. Gra toczy się na kwadratowej planszy z pewną liczbą małych kwadratów w każdym rzędzie i kolumnie. Każdy gracz ma zestaw małych kwadratów, którymi zakrywa kwadraty na planszy. Celem gry jest zakrycie jak największej liczby kwadratów. Gracz, który zakryje najwięcej kwadratów, wygrywa grę. Dodatkowo warto również uzbierać jak największą liczbę guzików. Oba cele są niezwykle ważne i pozwalają w ostatecznym rozrachunku na zwycięstwo nad przeciwnikiem.

Co znajdziemy w pudełku gry planszowej Patchwork?

Otwierając pudełko za pierwszym razem można dostać oczopląsu, ponieważ to, co znajdujemy w pudełku gry planszowej Patchwork jest niesamowicie kolorowe. We wnętrzu znajdziemy 33 kawałki materiału, który każdy z nich jest w innym wzorze. Dodatkowo, znajdziemy jeszcze 5 kawałków, które są przystosowane do cerowania dziur. Kolejnym elementem jest żeton specjalny, który można otrzymać po spełnieniu odpowiednich warunków. Bardzo przystępnie wyglądają również pionki i znaczniki graczy. Szczerze mówiąc, mi najbardziej do gustu przypadły jednak mnożniki i imitacja guziczków. Są one bardzo małe i jest ich ogromna liczba. Wyglądają bajecznie podczas rozgrywki.

Silne strony – Patchwork

Gra jest bardzo interesująca, ponieważ nigdy wcześniej nie znalazłem gry dla fanów krawiectwa. Wydaje mi się, że jest to pierwsza tego typu gra. Fani planszówek też mogą się przy tym świetnie bawić. Szycie kołderki może się wydawać świetnym zajęciem podczas popołudniowej nudy. Gra skojarzyła mi się z bardzo starą grą, w którą grałem na konsoli Pegasus – Tetris. Bardzo podobna gra, choć w tej planszówce dołożone zostały aspekty ekonomiczne do rozgrywki. Zasady gry są również na ogromny plus i wytłumaczenie ich w mgnieniu oka to zdecydowanie łatwa sprawa. Unikatowość tej gry to również jedna z jej silnych stron. Patchwork jest dobrą grą i pomimo tego, że motyw przewodni gry może nie podobać się wszystkim, po jednej rozgrywce, każdy zmieni zdanie.

Słabe strony – Patchwork

Istnieje kilka mniejszych aspektów, które można uznać za słabe strony. Patchwork na samym końcu przebiegu gry staje się niesamowicie ciasny. W tym momencie na planszy dzieje się bardzo wiele. Pionek wyznacza trzy kawałki materiału, które powinniśmy wybrać dla siebie i tym samym można ustawić go w bardzo niekorzystny sposób dla przeciwnika. Przez takie zagrania coraz ciężej jest dopasować poszczególne elementy, ale jest to również element taktyki.

patchwork - plansza

Ocena gry – Patchwork

Gra Patchwork bardzo mi się spodobała. Jest to gra, która jest łatwa do nauki i gry, a jednocześnie oferuje wystarczająco dużo strategii, aby być interesującą. Rozgrywka jest szybka, a tury mijają błyskawicznie. Podoba mi się również to, że grę można rozegrać w krótszym czasie, niż w przypadku innych gier. Elementy gry są dobrze wykonane, a grafika jest zdecydowanie niespotykana w innych grach. Plansza do gry jest łatwa do zrozumienia, a jej elementy ładnie do siebie pasują. Elementy graczy są kolorowe i łatwo je od siebie odróżnić. Polecam Patchwork każdemu, kto lubi gry logiczne lub strategiczne. Pomimo, pierwszego dość obojętnego spojrzenia na grę, zaskoczyłem się bardzo pozytywnie. Dlatego też, patchwork ląduję na moją półkę z planszówkami i otrzymuje wysoką ocenę. Gra Patchwork jest naprawdę świetnym wyborem dla dwójki graczy. Szkoda, że zamiast elementów imitujących guziki, wydawnictwo nie wrzuciło prawdziwych guzików do pudełka.

Moja ocena gry to: 8/10

Link do instrukcji gry