5 sekund - recenzja

5 sekund – recenzja

Spis treści

Nie będziesz mógł się znudzić podczas rozgrywki, w której czas na wykonanie zadania to zaledwie tytułowe 5 sekund. Recenzja takiej gry nie powinno zajmować dużo miejsca. Wydawnictwo Trefl opisuje swoją planszówkę jako „grę, w której szybko myślisz i szybko mówisz!”. Opis w 100% opisuje jak wygląda ta gra. W zestawie znajduje się również czasomierz z odmierzającymi 5 sekund piłeczkami. Gry nie da się nie lubić. Jej zasady są banalnie proste. Ale sama gra może nie należeć do najłatwiejszych. Rozwiązywanie zadań, czy wymyślanie czegoś pod presją czasu nie jest łatwym zadaniem. W ciągu 5 sekund musisz wypowiedzieć 3 pasujące odpowiedzi, co daje średnią 1 odpowiedzi na około 1,66 sekundy.

Liczba graczy: 3-6 graczy

Czas gry: 15-20 minut

Wiek: 8+

Myśl i mów – 5 sekund

Mogę się podpisać własną ręką, że ta gra jest jedną z najbardziej wesołych gier. Presja czasu tworzy odpowiedzi, które często są niezwykle zabawne, a czasem wręcz kuriozalne. Gracze muszą często blokować się z wypowiadaniem tego, co pierwsze przychodzi im na myśl. Chociaż nie wszyscy to robią, a to sprawia, że gra powoduje wybuchy śmiechu u wszystkich graczy. Karty z pytaniami rozpoczynają się zawsze od „Wymień 3 …”, po których następuje pytanie. Osoba odpowiadająca na pytanie ma tylko pięć sekund, które odmierza specjalny czasomierz. W skrócie, najważniejsza zasada to myśl i mów. 5 sekund jest bardzo płynną i szybką grą, w której nie ma czasu na niepotrzebną stratę czasu i przerwy. Do zwycięstwa prowadzi plansza, po której przesuwa się pionki graczy. Każda poprawna odpowiedź to punkt do przodu, a jeśli gracz nie poradzi sobie z pytaniem, przechodzi ono na kolejnego gracza. Jednak nie będzie tak łatwo, ponieważ gracz nie może używać odpowiedzi, które padły wcześniej.

Pytania z każdej dziedziny – 5 sekund

Gra planszowa 5 sekund będzie odpowiednia dla wszystkich! Ma ona charakter towarzyski i szybko się nie znudzi. Trefl przygotował ponad 350 kart z pytaniami. Z jednej strony są hasła żółte, a z drugiej czerwone, co daje sumę ponad 700 pytań do wykorzystania. Bardzo trudne będzie użycie wszystkich pytań w ciągu jednego wieczoru. W tej planszówce znajdują się pytania z każdej dziedziny. 5 sekund oferuje pytania bardzo łatwe, jak na przykład: „Wymień 3 gry z użyciem piłki”. Ale znajdują się również takie, nad którymi problem może mieć większość graczy, na przykład: „Wymień 3 tytuły filmów z Harrisonem Fordem”. Kilka sekund powoduje, że gracze muszą szybko znaleźć odpowiedź i poprawnie odpowiedzieć na pytanie. Pytania ułożone są w taki sposób, że czasem zdarzy się, że zrobimy z siebie kompletnego błazna lub poplącze nam się język w taki sposób, że stworzymy nowe słowo w języku polskim.

5 sekund gra planszowa

Gra 5 sekund – ocena

Sukces podstawowej wersji pomógł w wydaniu kolejnych edycji gier. Do tej pory na rynku pojawiły się, takie jak: 5 sekund: bez cenzury, 5 sekund: junior i 5 sekund: edycja specjalna. Gra jest bardzo łatwa i przyjemna. Jedynym minusem może być niechęć niektórych osób do gry, spowodowana możliwością ośmieszenia się z powodu braku wiedzy. Jednak nie uważam tego za duży minus, a tym bardziej jeżeli gracz potrafi podejść do takiej gry z dystansem. Gra towarzyska 5 sekund może być też dobrym ćwiczeniem dla osób, które chcą się nauczyć działania pod presją czasu. W takim wypadku, sądzę, że warto wybrać grę 5 sekund. Ocena jest bardzo wysoka, również ze względu na to, że nie spotkałem się z kimś, kto nie polubiłby tej gry

Moja ocena gry to: 9/10

Link do instrukcji