gra Santorini

Gra Santorini – recenzja

Spis treści

Jedna z hitowych pozycji na półkach w sklepach z grami planszowymi. Santorini jest grą, która coraz częściej zestawiana jest w rankingach najlepszych planszówek. Nie ma się co dziwić. Gra jest niezwykle ciekawa, a fabuła gry jest osadzona na greckiej wyspie Santorini. Autorzy świetnie oddali klimat tego miejsca, ponieważ elementy gry są idealnym odwzorowaniem tego, co możemy zobaczyć na tej wyspie. Wysokie białe domki z okrągłymi niebieskimi dachami to nasz cel gry. Na duży plus zasługuje właśnie wykonanie wszystkich elementów gry Santorini. Recenzja tej świetnej gry nie będzie zbyt długa, ponieważ czas jednej rozgrywki to przeważnie kwadrans lub niecałe pół godziny. Czas przenieść się do słonecznej Grecji.

Liczba graczy: 2-4 graczy

Czas gry: 15-20 minut

Wiek: 8+

gra planszowa - Santorini

Świetnie wykonana – gra planszowa Santorini

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem pudełko tej gry, byłem zaciekawiony co gra ma do zaoferowania. Bardzo ładne wykonana jest sama okładka, ale jak mówi stare przysłowie, które każdemu wpajano do głowy „nie oceniaj książki po okładce”. W tym przypadku, przysłowie się nie sprawdza, a gra poza świetną okładką jest po prostu kapitalnie. Gdy otworzymy pudełko, znajdziemy w niej podstawkę przypominającą góry, na której możemy umieścić zieloną planszę z polami, na której będą budowane białe budynki. Wszystkie elementy gry są bardzo ładnie stworzone, a karty mają niesamowite ilustracje. Nie ma co mówić, planszówka jest świetnie wykonana. Gra planszowa Santorini poza wyglądem ma też inne zalety, oczywiście.

Gra planszowa Santorini – gra strategiczna

Zasady gry są bardzo łatwe. Głównym celem gry jest zbudowanie budynku. Aby wygrać, pionek gracza musi wejść na trzeci poziom (piętro) budynku. Budowniczy musi planować dokładnie wszystkie swoje ruchy, ponieważ w tej grze raczej mało jest niespodziewanych zwrotów akcji oraz wydarzeń losowych. Dodatkowym elementem, który powoduje możliwość jeszcze ciekawszych rozwiązań podczas rozgrywki są karty bogów. Ich boskie moce są używane podczas zagrywania kart. Ogromnym plusem całej gry jest to, że bardzo rzadko powtórzy nam się całość przeprowadzonych akcji w poprzedniej gry. Karty te wprowadzają dodatkowe zasady ruchu, czy warunki, na których gracze może zwyciężać w grze planszowej Santorini. Gra strategiczna jest idealnym rozwiązaniem dla największych fanów planszówek, jak i tych, którzy dopiero wgryzają się w ten piękny świat.

gra planszowa - Santorini2

Gra Santorini – ocena

W Santorini mógłbym grać bez końca. Gra powoduje efekt WOW już na etapie rozkładania planszy na specjalnym klifie. Budowa białych domków z niebieskimi dachami dopełnia świetny wygląd całej gry. Gdy jest nam mało, można dodatkowo zobaczyć świetnie wykonane ilustracje na kartach. Do pięknego wykonania elementów nakłada się świetnie dobrana fabuła gry Santorini. Ocena jest wysoka. Gra nie nudzi się tym, którzy grają w nią pierwszy raz, ani tym, którzy już kupili własne pudełko z grą.

Moja ocena gry to: 9/10

Link do instrukcji