To już trzecia odsłona popularnej gry o przygodach wiedźmina o imieniu Geralt z Rivii. Cała historia rozgrywki została oparta na książkach Andrzeja Sapkowskiego. Tytuł został wyprodukowany przez znane na całym świecie polskie studio CD Projekt RED. Już w 2007 roku ukazała się pierwsza część przygód Wiedźmina, a w 2011 mogliśmy zagrać w Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Naszym zadaniem jest wcielenie się w wcześniej wspomnianego Geralta i stawienie czoła niebezpieczeństwom, które czyhają na nas w każdym miejscu ogromnej mapy. Główna fabuła obraca się wokół kilku wątków. Mowa tu między innymi o poszukiwaniu utraconej miłości Geralta, czyli Yennefer z Vengerbergu, odparcie inwazji Nilfgaardu na Królestwa Północy i wiele innych zadań, które pojawiają się wraz z biegiem akcji. Nie mogło również zabraknąć próby powstrzymania tytułowego Dzikiego Gonu, który prześladuje wiedźmina. Rozgrywka dostarcza naprawdę wielu wrażeń, ponieważ twórcy dostarczyli nam tu wiele filmowych scenek, które przerywają akcję i pozwalają nam się jeszcze bardziej zagłębić i poznać historię wiedźmina.
Wiedźmin 3: Dziki Gon – otwarty świat
To co gracze lubią najbardziej to zdecydowanie opcja otwartego świata w grach fabularnych. Dzięki temu możemy dowolnie przemierzać cały świat stworzony przez Sapkowskiego i odkrywać jego interesujące, często przerażające zakątki. Można spokojnie uznać, że wiedźmin 3 to gra z otwartym światem, lecz została podzielona na kilka obszarów. Nie zawsze mamy opcję dotrzeć do wszystkich widocznych miejsc, takich jak szczyty gór itp. Nie ma jednak problemu jeśli chcemy przeciąć las, czy wyznaczoną ścieżkę. Możemy również wskoczyć do wody i udać się w wybrane miejsce wpław przez rzekę lub jezioro. Zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest podróż łódką lub opcją szybkiej podróży, która przeniesie nas w wybrane miejsce. Czasami niezbędne będzie nurkowanie, aby odkryć ukryte, podwodne przejścia. Zdecydowanie najprzyjemniejszą opcją podróży jest galop w siodle ukochanego konia Geralta z rivii, czyli Płotki. Przemierzając piękne krainy możemy nacieszyć oko bardzo dobrą grafiką i znacznie szybciej się przemieszczać, niż chodząc pieszo. Główna zaletą otwartego świata jest to, że możemy wykonywać dowolne zadania, które napotykamy na swojej drodze. Gra nie wymusza od nas podążania zgodnie z główną fabuła, wręcz przeciwnie – sama zachęca do skupienia się na pobocznych zadaniach, które pomogą nam odkryć wiele ciekawych miejsc i przedmiotów.
Wiedźmin 3 – mechanika gry
Tak jak miało to miejsce w poprzednich częściach gry, trzecia część pozwala na swobodę rozwoju postaci. Fabuła jest rozgałęziona na wiele pobocznych wątków, a wirtualny świat jest dynamiczny i kształtuje się zgodnie z biegiem akcji i podejmowanymi przez nas wyborami. Przykładowo jeśli oczyścimy wioskę z bandytów i potworów to miejsce będzie mogło ponownie zaludnić się przez mieszkańców. Sam świat został mocno powiększony względem poprzednich części, jest ponad czterdziestokrotnie bardziej rozległy. Przemieszczanie się naszym bohaterem z jednego miejsca do drugiego jest bardzo przyjemne, ponieważ możemy pędzić naszym rumakiem lub wybrać opcję szybkiej podróży. Pędząc koniem jesteśmy w stanie dostać się z jednego końca mapy na drugi w 15 minut, lecz wtedy nie obejrzymy dokładnie otaczających nas krain. Jeśli chodzi o zmiany to z pewnością największe zaszły w systemie walki. Najbardziej została przebudowana sztuczna inteligencja przeciwników, z którymi musimy się mierzyć wykonując kolejne zlecenia. Główny bohater otrzymał ponad 90 animacji, które można wykorzystać w trakcie walki. Dzięki temu możemy przerwać atak i blokować ciosy oraz robić uniki, nawet gdy zabraknie nam kondycji. Korzystną zmianą jest również nowy system kamery, który ma zadbać o dobrze widoczną perspektywę podczas starć. Przebudowany został też system znaków, każdy z pięciu znaków ma swój główny i alternatywny sposób funkcjonowania.
Geralt z Rivii, czyli profesjonalny pogromca potworó
Geralt z Rivii jest bohaterem serii powieści i gier Wiedźmin. Jest wiedźminem, pogromcą potworów do wynajęcia, który został wyszkolony w młodym wieku, aby stać się zawodowym łowcą potworów. Jego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo zwykłych śmiertelników i obrona ich przed niebezpieczeństwami, które czyhają na nich w wielu miejscach na mapie. Wiedźmin posługuje się magicznymi eliksirami, które zwiększają jego wytrzymałość na obrażenia i pozwalają stać się bardziej skutecznym w ferworze walki. Wiedźmini szkoleni są od najmłodszych lat i od dzieciństwa poddawani mutacjom i rygorystycznym treningom. Wiedźmini cechują się nadludzkimi zdolnościami, są doskonałymi wojownikami i istotami pozbawionymi uczuć. Jeśli na ich drodze stanie straszliwa bestia to bez strachu podejmą wyzwanie i zrobią wszystko, aby ja pokonać. Geralt jest również opiekunem niezwykle potężnej dziewczynki o imieniu Ciri. Zagłębiając się w jej historię dowiemy się, że Ciri to dziecko z przepowiedni. Geralt otrzymał ją po uratowaniu życia jej ojcu zgodnie z prawem niespodzianki.