GTA V

GTA V

Spis treści

Jest to piąta odsłona jednej z najbardziej popularnych gier na całym świecie. Za jej wydanie od lat odpowiadania studio Rockstar North we współpracy Take Two Interactive. Cała fabuła dzieje się we fikcyjnym mieście o nazwie Los Santos, które jest wzorowane na amerykańskim Los Angeles. Jest to typowo gangsterka gra akcji, która pozwala nam się wcielić w różne postacie zajmujące się nielegalnym biznesem. Głównymi bohaterami Grand Theft Auto V jest trójka różnych bohaterów, którzy prowadzą bardzo niebezpieczne życie. Z biegiem czasu poznają się i zaczynają wspólne działania w gangsterskiej rzeczywistości. Przejdźmy do przedstawienia postaci, pierwszą z nich jest Michael, czyli były złodziej, który został objęty ochroną świadków. Do czasu odkrycia zdrady swojej żony Michael wiódł spokojne życie. Wszystko się zmieniło, gdy w szale postanowił zniszczyć willę kochanka swojej żony. Niestety okazało się, że właścicielem budynku był jeden z baronów narkotykowych. Zdradzony mąż jest zmuszony do odkupienia swojej winy i powrotu do dawnego fachu. Michael zajął się obrabowaniem sklepu z biżuterią, a to skutkowało odnalezieniem go przez dawnego współpracownika, czyli Trevora Philipsa. Jest to szalony człowiek, który zdolny jest do najbardziej szalonych decyzji. Po napadzie na sklep Trevor nakłonił dawnego partnera do rozpoczęcia gangsterskiego życia na nowo. Do pełnej trójki brakuje nam Franklina, czyli chłopaka z getta, któremu marzy się ogromne bogactwo i szybkie dorobienie się wielkiego majątku.

GTA V – trójka bohaterów

Interesującą nowością, która została wprowadzona do Grand Theft Auto V jest możliwość kierowania trzema postaciami. Każdy z wcześniej wspomnianych bohaterów ma swoje zadania do wykonania. Dostajemy możliwość przełączenia się pomiędzy nimi w dowolnej chwili. Pozwala to na dynamiczną zmianę akcji i jeżeli chcemy przenieść się w inne miejsce, możemy zrobić to za pomocą jednego kliknięcia. Oczywiście zdecydowana większość zleceń, które mamy do wykonania to różnego rodzaju napady, rozboje czy nawet zabójstwa na zlecenie. Przed każdym większym zadaniem, które mamy do wykonania niezbędne jest przygotowanie się do nich wykonując mniejsze misje. Gra cechują się dość dużą dowolnością, ponieważ zawsze mamy do wyboru co najmniej dwa sposoby na rozegranie akcji. Tak jak w poprzednich wersjach gry, oprócz głównego wątku fabularnego, mamy opcję wykonywania pobocznych zadań, które pozwolą nam zarobić pieniądze lub zdobyć ciekawe informacje, czy wyposażenie.

GTA V – miejsce rozgrywania akcji

Praktycznie cała fabuła rozgrywa się w fikcyjnym mieście Los Santos, które zostało stworzone na podstawie Los Angeles i okolic. Przemierzając ulice miasta możemy natknąć się na drapacze chmur, nowoczesne osiedla, ale także dzielnice biedy i podmiejskie getto. Całą mapę możemy zwiedzać różnymi pojazdami: od najnowocześniejszych, luksusowych samochodów po nawet ciężarówkę, czy autobus miejski. System jazdy w Grand Theft Auto V to coś przy czym warto się zatrzymać na dłużej. Jest to zdecydowanie mój ulubiony aspekt rozgrywki. Szaleństwo na drogach to czysta przyjemność, rozgrywka jest niesamowicie realistyczna, a kamera z wnętrza pojazdu sprawia, że można poczuć się jak w świecie rzeczywistym. Nie zabraknie również poruszania się takimi maszynami jak samoloty, helikoptery, czy superszybkie łodzie motorowe. Grafika stoi na bardzo wysokim poziomie i odkrywanie nowych zakamarków Los Santos to obowiązek każdego gracza. Oprócz ogromnego miasta możemy również udać się na tereny wiejskie. To właśnie tam znajduje się miejscówka, w której większość czasu spędza Trevor Philips. W tym miejscu świetnie nada się terenowe auto, które bez problemu będzie przemierzać wyboiste drogi pełne dzikich zwierząt i szalonych wieśniaków.

GTA V – tryb multiplayer

Do gry został wprowadzony również tryb multiplayer, w którym możemy stworzyć swoją własną postać i stać się jednym z gangsterów. GTA online to rozbudowany tryb, w który zagramy na: PC, PlayStation i Xbox. Rockstar games przygotowało wiele różnych trybów gry takich jak wspólne napady, wyścigi samochodowe i wiele innych. Grand Theft Auto online to tryb dla osób, które niekoniecznie chcą się skupiać na rozgrywce zgodnej z fabułą. Niezwykle popularne w ostatnich latach stał się tryb RPG (RolePlayingGames) stoją za tym oczywiście największy streamerzy i postacie związane z nagrywaniem rozgrywki na YouTube i innych tego typu platformach. Gracze łączą się na serwerach i odgrywają w nim daną rolę. Możesz stać się tak naprawdę każdym od zwykłego rzezimieszka handlującego zakazanymi substancjami po przykładnego obywatela np. policjanta, lekarza czy sprzedawcę w sklepie. Wcielasz się w daną postać i wykonujesz swoją rolę. Popularne gwiazdy internetu tworzą swoje serwery i grają wraz z swoimi widzami. Na pewno warto podkreślić tu ParisaPlatynowa, który świetnie odnalazł się w tej grze i mocno przyczynił do spopularyzowania Grand Theft Auto online na polskiej scenie gier.