Wiedza to potęga

Wiedza to potęga – recenzja

Spis treści

Sony co jakiś czas zaskakuje użytkowników swoich konsol coraz to ciekawszymi propozycjami. Są to zarówno gry typu single player, jak i propozycje dla rodzin – multiplayer. Omawiana w tym tekście gra, swoją formą przypomina teleturniej. W pewien sposób nawiązuje do słynnej gry Buzz znanej z PlayStation 2. Można by rzec, że na PlayStation 4 otrzymujemy nową, bardziej urozmaiconą odmianę wspomnianej gry sprzed ponad dekady. Jeśli czekaliście na powrót gry Buzz, zachęcamy do zagrania w Wiedza to potęga! Recenzja poniżej.

Wiedza to potęga – przebieg gry

Wiemy już, jaką formę ma gra Wiedza to potęga. Przebieg gry nie jest skomplikowany nawet dla osoby grającej w nią po raz pierwszy. Gdy mamy ją zainstalowaną na konsoli, należy pobrać na telefony uczestników wyposażone w system Android lub iOS aplikację o tej samej nazwie. Bazuje ona bowiem na technologii Playlink. Kontrolerem w grze jest smartfon gracza, a nie oryginalny kontroler bezprzewodowy dualshock 4. Przejdźmy do gry. Całość składa się z trzech etapów, po trzy pytania każde. Przerywnikiem są mini-gierki o znacznie innych zasadach. W pierwszej kolejności uczestnicy powinni zdecydować się na kategorię pierwszego quizu, czego dokonują głosując na konkretne drzwi. Od czasu do czasu można też skorzystać z losowo pojawiającej się u graczy kontry, umożliwiającej automatyczną wygraną naszej propozycji. Oprócz standardowych zadań, w każdej grze spotkać można także dwie jeszcze jedną odmienną rundę oraz wielki finał. W pierwszej rundzie bonusowej będziemy musieli dopasować jak największą liczbę haseł do jednego z dwóch zagadnień. Wielki finał przenosi zaś graczy na kolorową piramidę. W zależności od zdobytych wcześniej punktów, zawodnicy ustawiani są na kolejnych stopniach. Mechanika odpowiadania na pytania jest tutaj standardowa – jedyną różnicą jest to, że nie wybiera się kategorii. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi wskakuje się na wyższe piętro – im szybciej udało się odpowiedzieć, tym ląduje się bliżej szczytu. Ostatecznie całą grę wygrywa osoba, która pierwsza znajdzie się na wierzchołku piramidy. 

Wiedza to potęga – maksymalna liczba graczy

Jeśli szukacie ciekawej rozrywki dla dużej liczby graczy, jedną z lepszych wyborów jest Wiedza to potęga. Maksymalna liczba graczy w tym przypadku wynosi sześć. Jeżeli jedna jest was więcej, proponujemy dobranie się w drużyny, np. po dwie osoby smartfon lub tablet. Łatwo wyliczyć, że wtedy dopuszczalna liczba graczy nam się podwaja. Sama rozgrywka może stać się wtedy ciekawsza, bo często dwie osoby o odmiennych zdaniach muszą wybrać jedną, niestety czasem błędną odpowiedź.

Gra Wiedza to potęga – ocena

Jeśli chodzi o omawianą grę, śmiem twierdzić, że obecnie jest to jedna z lepszych opcji wspólnego spędzania czasu. Mimo, że nie ma ona klasycznego rozwiązania grania online (możliwa jest jedynie rozgrywka stacjonarna przy jednym urządzeniu PS4), zamiast kupować kolejne gry planszowe, dobrym wyborem może stać się gra Wiedza to potęga. Ocena tej gry towarzyskiej to 9/10. Skąd urwany 1 punkt? Mogłaby być w niej trochę bardziej rozbudowana sama fabuła. Jednakże nawet bez tego elementu polecam ją każdemu – szczególnie w obecnych czasach, gdzie całymi rodzinami często nawet nie z własnej woli, spędzamy wspólnie czas w domach.

Moja ocena gry to: 9/10