Esport nazywany również sportem elektronicznym, każdego roku zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Polega on, tak jak każdy sport na rywalizacji. Różnica jest taka, że profesjonalni gracze mierzą się w grach komputerowych.
Wprowadzenie do esportu
Gry komputerowe towarzyszą nam już od kilkudziesięciu lat, jednak dopiero w ostatnim czasie zawodowi gracze mogą traktować rozgrywkę jako zawód. Obecnie najlepsi zawodnicy esportowi mogą pochwalić się majątkami wynoszącymi miliony dolarów. Tworzone są profesjonalne drużyny, które podpisują kontrakty z zawodnikami. Tak jak ma to miejsce w tradycyjnym sporcie.
Rozgrywki odbywają się w większości najbardziej popularnych gier. W zależności od gry prowadzone są w formacie jedno lub wieloosobowym. Zawodnicy przygotowują się do turniejów trenując po kilka godzin dziennie. Wraz z trenerami obmyślają taktykę oraz sposób gry. Wielu ludziom wydaje się, że taki sposób zarabiania na życie musi być samą przyjemnością. Nic bardziej mylnego. Zawodnicy rywalizujący na najwyższym poziomie poświęcają całe dnie na ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności. Powtarzają na okrągło te same zagrania, aby opanować je do perfekcji. Analizują również swoje błędy i mierzą się ze sobą na ogromnych scenach przed tysiącami widzów.
Jak wyglądają turnieje esportowe?
W ostatnich latach turnieje esportowe pchnęły rozgrywki komputerowe na jeszcze wyższy poziom. Zwiększająca się popularność esportu wpłynęła na angażowanie się ogromnych firm w jego rozwój. Sponsorzy gwarantują spore sumy pieniędzy do wygrania. Dla przykładu na zbliżającym się turnieju Counter-Strike Global Offensive w Sztokholmie pula nagród wyniesie $2 000 000. Jest to turniej rangi Major, oznacza to najważniejsze rozgrywki w roku. Jak widać w grę wchodzą olbrzymie pieniądze, o które powalczą 24 drużyny z całego świata.
Przejdźmy do wyjaśnienia jak wygląda mecz esportowy. Zawodnicy mierzą się ze sobą na specjalnie na tą okazję przygotowanych scenach. Zasiadają przy stanowiskach komputerowych wyposażonych w kamery, tak aby z bliska można było obserwować reakcje graczy. Widzowie znajdują się na trybunach i oglądają potyczkę na ogromnych telebimach umieszczonych nad sceną. Za plecami graczy najczęściej znajduje się trener, który jest z nimi w stałym kontakcie. Do dyspozycji drużyn są pauzy taktyczne, w których mają czas na omówienie trwającej rozgrywki.
Sytuacja esportu w Polsce
W tej kwestii możemy pochwalić się zawodnikami osiągającymi sukcesy na skalę światową. Esport w Polsce wciąż jest w fazie rozwoju, ale społeczność zgromadzona wokół rozgrywek komputerowych jest ogromna. Organizowane jest coraz więcej turniejów oraz tworzone są projekty zrzeszające młodych graczy. Ostatnim ciekawym projektem jest utworzenie akademii esportowych, w których talenty z rodzimego podwórka mają szansę na przebicie się do czołowych rozgrywek. Nie można zapomnieć o organizowanych w katowickim spodku turniejów IEM. Znane na całym świecie rozgrywki przyciągają kibiców z całego świata. Zdecydowana większość widzów ogląda rozgrywki na transmisjach na żywo. Liczby sięgają setek tysięcy fanów, dla których podczas meczów organizowane są konkursy. Można uznać, że Polska stała się jednym ze światowych liderów w tej branży.
Esport każdego roku będzie rósł w siłę, a społeczność zgromadzona wokół rozgrywek coraz liczniej pojawia się na turniejach organizowanych stacjonarnie. Turnieje w gry komputerowe stały się wystawą reklamową dla firm, które je wspierają. Nie dziwi, więc fakt inwestowania dużych pieniędzy w tę branżę.