hs stormwind

Hearthstone – współczesna gra karciana

Spis treści

Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy obserwować spotkania karciarzy, którzy toczyli rozgrywkę spotykając się i rzucając karty na stół. Blizzard, czyli wydawca Hearthstona postanowił przenieść ten świat rozgrywek internetowych. W Hearthstona możesz zagrać na komputerze, tablecie czy telefonie 

Wprowadzenie do świata Hearthstone

Hearthstone jest strategiczną grą karcianą, która jest niezwykle wciągająca. Cały świat idzie do przodu, więc musiał przyjść czas na przerzucenie kart na ekrany komputera. Ogromną zaletą gry jest możliwość zagrania w każdym miejscu na świecie. Jedyne czego potrzebujesz to komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Obecnie Hearthstone pełen jest różnych trybów gry, każdy może znaleźć coś dla siebie. Skupmy się na głównej rozgrywce, czyli trybie standardowym. Celem każdej walki jest pokonanie wrogiego bohatera. Każdy z graczy rozpoczyna rozgrywkę z 30 punktami zdrowia, aby zwyciężyć konieczne jest odebranie przeciwnikowi całej puli życia. Atak możliwy jest za pomocą jednostek, zaklęć lub broni. Wszystkie te elementy występują pod postacią kart, które wykładamy na stół. Talia składa się z 30 kart, które zdobywamy wraz z postępami rozgrywki. 

Hearthstone – szczegóły rozgrywki

Mecz zaczynamy dobraniem 3 lub 4 kart. Możemy zostawić je w ręku lub wymienić na inne z naszej talii. Gracz, który rozpoczyna drugi otrzymuje jedną kartę więcej na start oraz monetę, która gwarantuje dodatkowy kryształ many. Rozpoczynamy grę mając 1 kryształ many, w każdej kolejnej turze otrzymujemy kolejny kryształ oraz dobieramy kartę. Wszystkie z kart mają swój określony koszt, dlatego na początku zostawiamy w ręce te najtańsze. Używamy jednostek, zaklęć lub broni, aby zaatakować stronników naszego przeciwnika lub bohatera. Stronnicy to inaczej jednostki, których wrzucamy na stół. Posiadają oni określoną wartość ataku oraz punkty zdrowia. Kluczowe w Hearthstonie jest odpowiednie wyczucie w jakim momencie wystawić więcej jednostek, a w którym lepiej poczekać. Istotne jest maksymalne wykorzystanie kryształów many, które mamy dostępne w danej turze. Na początku może wydawać się to skomplikowane, lecz z biegiem czasu lepiej poznasz możliwe zagrania i będziesz w stanie przewidzieć ruch przeciwnika. 

Czy Hearthstone jest grą losową?

W pewnym stopniu tak, każda z gier karcianych, która polega na dobieraniu kart jest losowa. Nie jesteś w stanie przewidzieć jaką kartę w danym momencie dostaniesz do ręki. Twoim zadaniem jest rozsądne korzystanie z zasobów, aby nie wyrzucić kart w ręku za szybko. Jeżeli ktoś uważa, że w Hearthstonie liczy się tylko szczęście to jest w dużym błędzie. Najlepszych graczy charakteryzuje odpowiednie wykorzystanie dostępnych kart znajdujących się w ręku. W tego typu grze musisz zaplanować w jaki sposób podejdziesz do rozgrywki. Wybierając dany archetyp musisz wiedzieć, czy decydujesz się na agresywną grę, czy bardziej defensywny sposób rozgrywki. Hearthstone jest nieprzewidywalny i właśnie to sprawia, że rozgrywka jest bardzo dynamiczna. Co prawda grając bez dodatkowych płatności, ciężko jest zacząć, lecz po czasie można wyciągnąć z tego wiele przyjemności.