Gra w dwa ognie – opis i zasady gry
Jest to świetna gra ruchowa, do której potrzebna jest tylko piłka i grupa chętnych osób do zabawy. Ta wieloosobowa gra sportowa, w którą grają osoby w różnym wieku, mimo, że nie ma ograniczenia wiekowego, wybierana jest głównie przez dzieci. Często mylona jest z grą w zbijaka, natomiast w tej wersji gry nie ma tak zwanych „matek”. W tą popularną formę zabawy gramy najczęściej na sali gimnastycznej lub na podwórku. Mimo że gra cieszy się dużą popularnością, cały czas powstają jej modyfikacje, przez co gra nie nudzi się nam zbyt szybko.
Jakie zasady nas obowiązują? – Gra w dwa ognie
Na wstępie dzielimy uczestników naszej gry na dwa najlepiej równe zespoły. Jeśli grupa, która gra w dwa ognie zna się nawzajem, możemy pozwolić na samodzielne dobranie się osób, najczęściej wygląda to w ten sposób, że wybieramy kapitanów, czyli potocznie zwane matki drużyn, które na zmianę wybierają członków swojej drużyny. Po wybraniu zespołów, drużyny stają naprzeciw siebie na boisku, natomiast kapitanowie, stają za drużyną przeciwną. Możemy ustalić, że grę rozpoczyna osoba, która zaczynała wybierać swój skład jako druga lub w przypadku kiedy nie ma parzystej ilości osób zaczyna ta, która posiada mniejszą liczbę osób w drużynie. Kiedy mamy już wybrane składy oraz osób z drużyn, rozmieszczone są na planszy możemy przejść do zasad i celu gry. Celem tej gry jest wyeliminowanie osób z drużyny przeciwnej, przez uderzenie ich piłką. Osoba, która została „zbita” schodzi z boiska i może wspomóc swojego kapitana podczas gry. Jak należy uderzyć piłką przeciwnika, aby ruch został zaakceptowany przez graczy lub sędziego?
- Piłkę należy rzucić, tak aby przed dotknięciem osoby, która chcemy zbić nie dotknęła ziemi,
- Trafić piłką możemy tylko jedną osobę podczas jednego rzutu,
- Jeśli osoba, w którą rzucamy złapie piłkę, skucie nie liczy się, a osoba ta może wykonać atak na przeciwną drużynę.
- Jeżeli piłka dotknie osoby z drużyny, a inna osoba z tej samej części boiska złapie piłkę, skucie się nie liczy,
Ważne jest też, aby zaznaczyć, że gracze nie mogą zbijać matki, ale ona może ich atakować i zbić. Należy również zaznaczyć, że osoby grające w tę grę nie mają prawa wyjść za wyznaczoną wcześniej linie.
Modyfikacje gry w dwa ognie
Przez to, że gra jest bardzo popularna, doczekała się wielu modyfikacji, przez co duża ilość osób może znaleźć coś dla siebie. Jedną z podstawowych modyfikacji tej gry jest:
- gra w zbijaka – różni się tym, że w tej wersji gry nie mamy, liderów gry, którzy mogą nam pomóc zbijać przeciwników.
- Mały zbijak – to modyfikacja gry w zbijaka polegająca na tym, że do rozgrywki nie potrzeba już tak wielu uczestników, jak do standardowej gry. Przez co teren, na którym rozgrywana jest gra, może być nieco mniejszy, niż w klasycznej wersji.
- Zbijak na cztery piłki – jest to modyfikacja dla osób, które lubią jak dużo się dzieje podczas rozgrywki. W tym przypadku podczas jednej gry biorą udział, aż cztery piłki. Warto zagrać w tą rozbudowana wersje gry w większym towarzystwie, przez co nikt nie będzie musiał stać bezczynnie.
- Dodgeball – to amerykańska wersja naszej gry, która została okrzyknięta amerykańskim zbijakiem. Gra ta zakłada użycie, od 3 do 10 piłek, liczba piłek jest zależna od wielkości posiadanego boiska oraz od liczby graczy, którzy uczestniczą w rozgrywce.
Ocena – gra w dwa ognie
Podsumowując, uważam, że jest to bardzo rozbudowana forma spędzania wolnego czasu. Przez to, że gra doczekała się dużej liczby modyfikacji, na pewno nie znudzi się nam zbyt szybko. Uważam, że w dobie rozbudowanej technologii i pojawianiu się dużej liczby gier komputerowych, dzieci w dzisiejszych czasach potrzebują, takiej aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Przez rywalizacje oraz grę zespołową możemy nauczyć się pracy z innymi oraz wspólnego dążenia do celu. Jedynym minusem gry jest dla mnie, miejsce, które należy zorganizować, przystępując do rozpoczęcia gry oraz liczbę graczy potrzebnych do tej rozgrywki, która również nie jest mała.
Moja ocena gry to 8/10.